Vlada najbrž že danes o upravljavskem holdingu

Na ministrstvu vsebine zakona o SDH še ne komentirajo, njegov cilj pa naj bi bil povečanje vrednosti naložb.

Objavljeno
04. julij 2012 20.11
Maja Grgič, gospodarstvo
Maja Grgič, gospodarstvo

Ljubljana - Vlada bi lahko po nekaterih informacijah že danes obravnavala predlog zakona o Slovenskem državnem holdingu (SDH). Na ministrstvu za finance potrjujejo, da je to mogoče, če se jim bo uspelo do danes o predvidenih rešitvah koalicijsko uskladiti.

Predlog zakona o SDH, ki bo pod eno streho združil upravljanje vseh kapitalskih deležev v državni lasti, je namreč že nekaj dni v koalicijskem usklajevanju. Čeprav je finančni minister Janez Šušteršič maja dejal, da bodo sočasno pripravili tudi strategijo upravljanja državnih naložb, ta še ni spisana. Kdaj bo, na ministrstvu še ne vedo. Zakon o SDH pa po naših informacijah predvideva, da jo bo pripravilo »resorno ministrstvo«, potrdila vlada in jo v treh mesecih po uveljavitvi tega zakona predložila državnemu zboru. V nadaljevanju naj bi strategijo za najmanj triletno obdobje pripravljal SDH, nato pa potrdila vlada in državni zbor.

Prvo upravo 
bi imenovala vlada

Na ministrstvu vsebine zakona o SDH še ne komentirajo, njegov cilj pa naj bi bil povečanje vrednosti naložb. Zakon po naših informacijah načrtuje ustanovitev holdinga kot delniške družbe, ki bo imela tričlansko upravo in devetčlanski nadzorni svet. Tega bi imenoval državni zbor, in sicer po štiri člane na predlog vlade in poslanskih skupin in enega na predlog komisije za nadzor javnih financ. Najpozneje do konca junija prihodnje leto naj bi SDH vodila prehodna uprava, ki bi jo imenovala vlada. V predlagani verziji menda za člane uprave ni omejitev glede njihovega političnega udejstvovanja, kot je to veljalo za člane uprave Agencije za upravljanje kapitalskih naložb (AUKN).

Ukinitev AUKN, Kada in DSU

Z ustanovitvijo SDH bi AUKN prenehal obstajati, k holdingu pa bi se pripojila tudi Kapitalska družba in DSU, skupaj s pooblastili, pravicami in obveznostmi. Na SDH bi prešli tudi pooblastila, pravice in premoženje Slovenske odškodninske družbe (Sod), medtem ko bi obveznosti do izdanih obveznic ostale na Sodu, ki bo ugasnil po prenehanju vseh obveznosti, torej leta 2016.

Predlog zakona pušča odprta številna vprašanja. Predlog predvideva, da bo novi Slovenski državni holding ustanovil tri odvisne družbe, in sicer Slovenske strateške naložbe, Slovenske naložbe za prestrukturiranje in nepremičninske naložbe, ki bodo upravljale državne deleže in poleg tega še Državno družbo za upravljanje. Pogoj za razdelitev državnih deležev med te družbe pa je sprejetje strategije upravljanja, ki bo opredelila, katere naložbe so strateške in katere ne. Na vprašanje, kako bodo do sprejetja tega dokumenta upravljali in delili državne deleže, predlog zakona menda ne odgovarja.

V njem po naših informacijah menda tudi ni opredeljeno, kako se bodo na novi holding prenašali kapitalski deleži v neposredni državni lasti in kako posredni. Z ustanovitvijo SDH naj bi namreč prenehali obstajati Agencija za upravljanje kapitalskih naložb, Kapitalska družba in DSU, nanj pa bi prešlo tudi premoženje Slovenske odškodninske družbe.

SD vabi Janšo

Poslanska skupina SD, ki nasprotuje ukinitvi AUKN, je za jutri sklicala sejo odbora za finance in monetarno politiko, ki naj bi obravnaval poročilo agencije za leto 2011. »AUKN je dolžen poročati državnemu zboru in želimo, da se ta res seznani s tem,« je zahtevo pojasnil vodja poslanske skupine SD Janko Veber. Dodal je, da je premier Janez Janša pred kratkim dejal, da ni seznanjen s poročilom AUKN, zato so ga povabili na razpravo o tem.

Veber je še pojasnil, da želijo glede na zaplete z OECD ob nedavni spremembi zakona o upravljanju kapitalskih naložb oblikovati usmeritve za naprej. Pri tem se jim zdi pomembno zlasti oblikovanje jasne lastniške politike in prevzemanje odgovornosti za njeno izvajanje. Prav tako se mu zdi pomembno, da državni zbor ohrani nadzor nad tem, kaj se bo prodajalo in kaj ne.