Za ugovor na marčni izračun dohodnine je čas do 5. maja

Jutri poteče rok za oddajo ugovora na informativni izračun dohodnine iz prvega svežnja. Z njim je mogoče uveljaviti dejanske stroške, v tujini plačani davek in olajšavo za vzdrževane družinske člane.

Objavljeno
04. maj 2009 16.12
Na davčnih uradih za zdaj ni gneče zaradi ugovorov na informativne izračune dohodnine.
Katarina Fidermuc
Katarina Fidermuc
Ljubljana - Ugovor na informativni izračun dohodnine iz prvega svežnja je mogoče vložiti do jutri, 5. maja, ko se rok zanj izteče. To velja za vse informativne izračune, ki jih je davčna uprava izdala 31. marca. Zavezanec, ki je marca z informativnim izračunom dobil še plačilni nalog BN 02 za doplačilo dohodnine, a izračunu ugovarja, naloga ne plača, saj ugovor šteje za davčno napoved: dobil bo odmerno odločbo in z njo nov plačilni nalog. Z ugovorom na informativni izračun je mogoče uveljaviti dejanske stroške, v tujini plačani davek in olajšavo za vzdrževane družinske člane.

Pri vseh informativnih izračunih, ki jih je davčna uprava izdala marca, veljajo enaki rok, saj je izhodišče enotni rok odprave 31. marec: v torek, 5. maja, se izteče rok za ugovor, do 4. junija zavezanci iz tega svežnja doplačajo dohodnino, davčna uprava zavezancem z izračunom o preplačilu davka v dohodninskem letu 2008 denar vrne 20. maja. Vsi ti roki veljajo le za zavezanca, ki izračunu ne ugovarja: ugovor na informativni izračun šteje za davčno napoved, zaradi katere davčna uprava izvede postopek odmere dohodnine, po katerem zavezancu izda odločbo o odmeri dohodnine za leto 2008. Ugovor na informativni izračun dohodnine je mogoče oddati na obrazcu, ki ga je na svoji spletni strani objavila davčna uprava, ali kot samostojen spis, v katerem zavezanec sam popiše svoje podatke in pripombe. Najugodnejši je opravek za zavezance z elektronskim podpisom, ki lahko ugovore oddajo po sistemu e-Davki. Informativni izračun, ki mu prejemnik v 15 dneh ne ugovarja, postane po tem roku dokončna odločbe o odmeri dajatve za preteklo dohodninsko leto.

Davčni svetovalci opozarjajo zavezance, naj jih informativni izračunu ne uspavajo, češ, saj je neprijetne davčne opravke, povezane z letno davčno napovedjo, opravila davčna uprava. Po zakonu o davčnem postopku je za podatke v izračunu odgovoren zavezanec, ki mu zakonodajalec s 6. odstavkom 267. člena tega zakona nalaga: »Če davčni zavezanec ugotovi, da je ugotovljena davčna obveznost prenizka, mora davčni službi v roku za ugovor vložiti dopolnjen informativni izračun, ki šteje kot njegova napoved za odmero dohodnine.«

Zakon o dohodnini pri nekaterih davčnih virih zavezancem priznava pravico do nižje davčne osnove zaradi določenih normiranih in dejanskih stroškov: davčna uprava v informativnih izračunih upošteva predvidljive normirane stroške, z ugovorom je mogoče uveljaviti še dejanske stroške do ravni, ki jo dopušča vladna uredba, a mora zavezanec ugovoru priložiti dokaze. Zavezanci z dohodki iz tujine lahko le z ugovorom na informativni izračun uveljavijo davek, ki so ga že plačali v tujini.

Drugi sveženj informativnih izračunov namerava davčna uprava izdati do 15. maja, za zdaj se pogovarjajo o 8. ali 9. maju. Vlada davčni upravi še ni sporočila, kako naj pri odmeri za leto 2008 obravnava slovenske rezidente s plačo iz Avstrije, pri katerih so bili odmerni postopki lani in predlani zamrznjeni, potem ko je vlada Janeza Janše začela postopek za spremembo meddržavnega davčnega sporazuma, s katerim je nameravala te dohodke od 1. januarja 2006 izločiti iz obdavčitve v Sloveniji. Na ministrstvu za finance je mogoče izvedeti, da je mnenje sedanje vlade o obdavčitvi slovenskih rezidentov s plačo iz Avstrije sicer na papirju, a je še označeno kot (nedosegljivo) interno gradivo.

Iz tiskane izdaje Dela