Za časa predsedovanja Bojana Papiča je trgovinska zbornica dosegla zavidljive rezultate. S prvotnih 900 članov (132 ustanovnih) se je razrasla v ugledno zbornico z okoli 6500 člani; po odpravi obveznega članstva se ji je kot edini uspelo osamosvojiti od nekdanje GZS in pridobiti status reprezentativnosti. Čeprav je članstvo v zbornici prostovoljno, ta posluje pozitivno. Tako stari predsednik kot nova predsednica sta poudarila, da je TZS organiziral tako racionalno, z minimalnimi stroški in majhno ekipo, da lahko preživi tudi s članarinami, ki znašajo samo tretjino tistih iz časov GZS. Tako bi bil lahko svetel zgled tudi za sedanji neracionalno zastavljeni zbornični sistem na splošno; po eni od primerjav je letni proračun TZS le malo večji od, denimo, stroškov volitev v kmetijsko zbornico.
V zbornici so si ves čas prizadevali doseči enakopraven status s konkurentko GZS/2. Država ji je bila ves čas bolj naklonjena, tako da so si morali trgovci svojo popolno enakopravnost priboriti skozi postopke za oceno ustavnosti. Pred kratkim so dobili pozitivno odločbo ustavnega sodišča, ki po Papičevih besedah natančno opredeljuje kriterije za delitev premoženja nekdanje GZS. Seveda je zdaj na potezi parlament, ki mora popraviti zakon, trgovinska zbornica pa si bo še naprej prizadevala od GZS/2 pridobiti podatke o skupnem premoženju, da bo končno lahko dobila delež, ki ji pripada. GZS je v tem pogledu povsem nekooperativen.
Mariča Lah je povedala, da bo prav ureditev premoženjskih vprašanj ena prednostnih nalog v novem mandatu. Zelo pomemben bo še dialog v okviru Ekonomsko-socialnega sveta, kjer deluje zbornica kot enakovredna partnerica. Poskušala bo tudi uveljaviti stališča slovenske trgovine na področju davkov v smeri povečanega povpraševanja. Jeseni bo najbrž posebno aktualna trošarinska politika, razmišlja Lahova. Po njenem mnenju pri tem vlada že dela v svojo škodo, saj se, denimo, prodaja naftnih derivatov tako zmanjšuje, da je končni učinek že negativen. Zato si bo Lahova prizadevala za ohranjanje trošarin na ravni, ki bo zagotavljala vsaj za odtenek nižje cene kot v sosednjih državah.
Iz petkove tiskane izdaje Dela