Mednarodni obrtni sejem v Celju odpira vrata

Na celjskem sejmišču se začenja 41. mednarodni obrtni sejem, ki ga je odprl predsednik države Danilo Türk. Ena od letošnjih vsebinskih poudarkov sejma je energetska varčnost.

Objavljeno
10. september 2008 09.35
Mednarodni obrtni sejem v Celju
Katarina Nemanič
Katarina Nemanič

Celje -  Danes se že 41. zapovrstjo začenja Mednarodni obrtni sejem (MOS), ki slovi kot največji tovrstni dogodek v jugovzhodnem delu Evrope. Na več kot 60 tisoč kvadratnih metrih pokritih in zunanjih razstavnih površin se je zbralo 1705 razstavljavcev iz 33 držav, kar je največ doslej. Poleg obrtnikov in podjetij, ki sejem izrabijo za predstavitev svoje ponudbe, predvsem pa novosti in trendov v različnih panogah, bodo svojo priložnost dobila različna interesna združenja in ministrstva, ki so skupaj z organizatorjem, družbo Celjski sejem, pripravila pester obsejemski program. Do 17. septembra, ko se bo dogodek končal, pričakujejo več kot 170 tisoč obiskovalcev.

 

Letošnji sejem se ponaša s še večjo in vsebinsko bogatejšo ponudbo, je na novinarski konferenci pred odprtjem povedal direktor uprave Celjskega sejma, mag. Franc Pangerl. Ponudba različnih gospodarskih panog je bolj celovita in pregledna, najbolj obsežne pa so predstavitve s področja gradbeništva, opreme in zaključnih del v gradbeništvu, strojev za kovino in les ter s področja telekomunikacij. Poleg tega se bodo obiskovalci med drugim lahko natančneje seznanili s številnimi poslovnimi storitvami, kot so bančništvo, zavarovalništvo in informatika. Na ogled pa sta tudi oprema za dom ter blago široke porabe.

 

Podjetniki in obrtniki sejem izkoristijo za svojo promocijo, nekateri si obetajo dobre prodaje svojih izdelkov in dogovorov o konkretnih poslih, veliko jih pride v Celje, ker želijo pokazati novosti v svoji ponudbi, vsi pa se trudijo obdržati stare in pridobiti nove stranke za svoje izdelke in storitve.

 

Türk: Mednarodni obrtni sejem je tudi sejem vrednot

 

Predsednik države Danilo Türk je ob današnjem slovesnem odprtju 41. mednarodnega obrtnega sejma v Celju povedal, da je ta sejem tudi sejem vrednost in ne le gospodarskih dosežkov. Po mnenju predsednika se ne sejmu izražajo tiste vrednote, ki nam zagotavljajo lepšo prihodnost.

 

Poudaril je tudi, da moramo sejem videti tudi kot razmislek o podjetništvu in se pri tem vprašati, ali smo dovolj podjetni in ali znamo razvijati zelene tehnologije.

 

Türk je pojasnil, da je celjsko sejmišče vsako jesen prizorišče, kjer se vidi napredek na področju podjetništva in inovacij. Po njegovi oceni smo Slovenci navajeni videti sebe kot pridne ljudi, vendar to za današnji razvoj ne zadošča, zato moramo misliti v skupno dobro in napredek.

 

"Podjetništvo in podjetnost sta dejavnosti, ki pomagata ustvariti potreben razvoj. Vključitev v evropski prostor nam je dala priložnosti, nekatere smo že izkoristili, veliko pa jih je še treba izkoristiti," je dejal predsednik države.

 

Poseben poudarek je namenjen energijski učinkovitosti

 

V okviru obsejemskih prireditev, ki bodo potekale vse dni sejma, velja opozoriti na uradno odprtje sončne elektrarne, ki jo je na strehi dvorane D postavila družba Sol navitas, ter posvet o soncu kot energiji prihodnosti, ki ga bodo pripravili ob tej priložnosti. Tudi sicer je poseben poudarek na obnovljivih virih energije in energijski učinkovitosti, saj je celotna dvorana F1 namenjena ponudnikom sistemov, opreme in storitev s tega področja. Opaziti je tudi, da je vsako leto več ponudnikov tovrstne opreme in storitev tako v gradbeništvu in gradnji stanovanjskih in poslovnih objektov kot na drugih področjih, pa naj gre za gospodinjske aparate ali kakršno koli drugo opremo za dom, ki za svoje delovanje potrebuje energijo.

 

Pestro obsejemsko dogajanje

 

V osmih dneh napovedujejo več kot 80 strokovnih prireditev, posvetov, srečanj, okroglih miz in predavanj, ki jih organizator pripravlja z domačimi in tujimi partnerji. Ministrstvo za gospodarstvo, ministrstvo za kmetijstvo in prehrano, Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije in številni drugi bodo podjetnikom in tudi posameznikom ponudili najrazličnejše informacije. Med njimi naj omenimo samo nekatere: kako uspeti na tujih trgih; kako pridobiti sredstva na evropskih razpisih; kako izkoristiti internet za izboljšanje poslovanja; kako se spopasti s finančno nedisciplino; kakšna je odgovornost proizvajalcev, distributerjev in trgovcev za skladnost in varnost izdelkov; vzajemni skladi kot alternativna vrsta naložb glede na realnost današnjih finančnih trgov; smiselnost naložb v nepremičnine in pravne pasti pri nepremičninskih poslih; koliko nas stanejo davčne napake in davčni vidik nepremičnin.

 

V okviru obsejemskih strokovnih prireditev bodo tradicionalno potekala mednarodna poslovna srečanja. Tako organizatorji v ponedeljek, 15. septembra, pričakujejo delegacije iz Hrvaške, Bosne in Hercegovine, Srbije, Makedonije in Črne gore, pridružile pa naj bi se še delegacije Avstrije, Nemčije in Italije. Ena od novosti je Informacijsko središče Korak, v katerem bodo obravnavali številne strokovne teme z vidika tehničnih rešitev, novosti in trendov v gradbeništvu. Med drugim bodo potekale oddaje v živo z vprašanji obiskovalcev. Tudi sicer bodo lahko obiskovalci na razstavnih prostorih podjetij preizkusili delovanje marsikaterega izdelka, se poskusili v gradnji, preverili kakovost ponudbe in opravili nakupe. Za razvedrilo in počitek je poskrbljeno v atriju sejmišča, pestra pa je tudi gostinska ponudba. Poskrbeli so za najmlajše, ki se bodo lahko z animatorji zabavali in ustvarjali v igralnem kotičku v dvorani N. V okviru sejemskega vrtca Sofi bodo vse dni potekale otroške grajske delavnice, olimpijske igre in gusarska zabava ter presenečenja s čarovniki. Obiskovalcem je na voljo brezplačen dostop do interneta ter brezplačne telefonske storitve. Na sejmu pa niso pozabili niti na dobrodelnost. Organizator bo skupaj s pokrovitelji in drugimi partnerji podprl ustanovitev Sofistkovega sklada za otroke iz socialno ogroženih družin, otroke brez staršev in druge otroke, ki potrebujejo pomoč.

 

Razstavni program:

 

* poslovne storitve

* tuje in domače zbornice

* predstavitve tujih držav

* telekomunikacije

* računalniška oprema

* izobraževanje mladih in odraslih

* stroji in oprema za les in kovino

* elektrotehnika

* živilski in gostinski program

* pohištvo in notranja oprema

* zaključna dela v gradbeništvu

* gospodinjski aparati

* orodje za urejanje okolice in doma

* turizem, prosti čas, avtodomi

* tekstil, darila

* kmetijska mehanizacija

* gradbena mehanizacija

* montažne hiše

* blago široke porabe.

 

Iz Delove priloge Deloindom