Menedžerski odkup v Autocommerceu uspešen

Družba Protej je v okviru javne ponudbe za odkup vseh delnic družbe Autocommerce pridobila 25,024 odstotka delnic. Sedaj ima v lasti 50,02-odstotka Autocommercea.

Objavljeno
23. julij 2005 15.53
rvi mož Autocommercea Herman Rigelnik
Ljubljana - »Da, prišli smo tik nad rob!« S temi besedami je Branko Šibakovski, direktor Autocommerceove borznoposredniške družbe AC BPH, včeraj potrdil, da je skupina sedemindvajsetih »hišnih« menedžerjev, zbrana v družbi z omejeno odgovornostjo Protej, včeraj postala lastnica dobrih 50 odstotkov kapitala ljubljanske skupine Autocommerce.

Podatek so objavili včeraj zgodaj popoldne, ko se je iztekla Protejeva javna ponudba za prevzem ljubljanskega Autocommercea, na katero se je odzvalo več kakor 25 odstotkov delničarjev. Najvišji in del srednjega menedžmenta Autocommercea je tako od včeraj, večinski, 50,02-odstotni lastnik skupine, ki ima v večinski lasti 35 družb (med njimi tudi novomeško podjetje Adria Mobil ter hotela Union in Lev) in je lani ustvarila blizu 93,7 milijarde tolarjev čistih prihodkov in 2,6 milijarde poslovnega izida.

Družba z omejeno odgovornostjo Protej, ki je v lasti sedemindvajsetih menedžerjev (in družbenikov) Autocommercea in njegovih odvisnih družb, je od konca letošnjega maja že lastnica 24,99-odstotka Autocommercea, po včerajšnjem zaključku javne prevzemne ponudbe pa jih je pridobila še enkrat toliko.

Ponudbe nista sprejela dva večja delničarja

Za delnico so ponudili odkupno ceno 6100 tolarjev, kar je sprejelo 344 delničarjev; od tega 318 fizičnih oseb, ki so imele v lasti 6,25 odstotka Autocommercea, in 16 pravnih oseb, ki so bile skupaj lastnice nekaj manj kot 19 odstotkov delnic. To so Vzajemni sklad Primus, Factor banka, Publikum, Sava, Probanka, Abanka, Borzna hiša Ilirika, mariborska Infond ID in Infond ID1, borzni hiši Poteza in Medvešek Pušnik in drugi; pri tem je zanimivo, da ponudbe nista sprejela dva večja delničarja Autocommercea, družba Fins in mariborski Infond holding. Fins ima v rokah 10 odstotkov delnic Autocommercea in je v večinski lasti zaposlenih Autocommerceovega hčerinskega podjetja Adria Mobil, mariborski Infond holding pa je, kot kaže, v Autocommerceu obdržal svoj 15,9-odstotni delež.

Čeprav se je na prevzemno ponudbo odzvala le dobra četrtina delničarjev, je bil Branko Šibakovski zadovoljen: »Res smo v javni ponudbi prišli le tik nad rob, vendar smo zadovoljni. Menedžerski odkup je uspel,« je dejal. Zadovoljni so tudi v Autocommerceu. »Autocommerce bo s Protejevim večinskim lastništvom stabiliziral doslej razpršeno lastniško strukturo, Protejevim družbenikom, ki smo v to družbo vložili lastna sredstva in smo hkrati na najodgovornejših položajih v Autocommerceu in odvisnih družbah, pa je dodatna zaveza, da bo Autocommerce dolgoročno samo še uspešnejši, kot je bil doslej,« je v včerajšnjem sporočilu za javnost zapisal prvi mož Autocommercea Herman Rigelnik.

In kako bo 27 menedžerjev plačalo četrtinski delež v Autocommercea, za katere bodo pri ceni 6100 tolarjev morali odšteti okrog 4,5 milijarde tolarjev? O tem v Autocommerceovem sporočilu za javnost ni nobene besede, Branko Šibakovski pa poudarja, da delnic ne bodo plačali Autocommerceovi menedžerji, na primer z odplačevanjem posojila iz svojih osebnih dohodkov. Delnice bo plačalo podjetje Protej, d. o. o, ki je pri Novi Ljubljanski banki najelo posojilo. »Protej bo vrnil posojilo, za katero se je zadolžil, Protejevi lastniki pa so se zadolžili zato, da so vložili v Protej,« je smisel te finančne operacije pojasnil Šibakovski.

Več preberite v sobotni tiskani izdaji Dela.