Merklova: Ne smemo ponoviti napak iz preteklosti

Prevelike količine denarja, namenjenega oživitvi svetovne gospodarske rasti, bi po mnenju nemške kanclerke Angele Merkel lahko pripeljale do okrevanja, ki ne bi bilo vzdržno.

Objavljeno
28. marec 2009 21.39
Ti.B./STA
Ti.B./STA
London - Prevelike količine denarja, namenjenega oživitvi svetovne gospodarske rasti, bi po mnenju nemške kanclerke Angele Merkel lahko pripeljale do okrevanja, ki ne bi bilo vzdržno. "Kriza ni nastala zaradi premalo denarja, ampak ker smo gospodarsko rast ustvarili s preveč denarja, to pa ni bila vzdržna rast," je dejala v pogovoru za Financial Times.

Merklova je zavrnila pozive k povečanju javne porabe v Nemčiji v okviru usklajenih mednarodnih prizadevanj za učinkovite proračunske spodbude. Prizadevanja za vnovično ureditev svetovnega gospodarstva po njenih besedah ne bodo končana s srečanjem skupine najbolj razvitih in najhitreje razvijajočih se držav (G20), ki bo 2. aprila v Londonu.

Ključno je, je dejala Merklova, ne le oživiti svetovno gospodarstvo, ampak preprečiti, da se kriza takšnih razsežnosti lahko ponovi. "Če se hočemo kaj naučiti iz tega, je odgovor, da ne smemo ponoviti napak iz preteklosti," je opozorila. Posvarila je tudi pred pretiranimi pričakovanji glede izida srečanja skupine G20.

"Pogovarjamo se o vzpostavitvi nove arhitekture globalnega finančnega sistema, tega pa ne bomo dorekli v Londonu," je poudarila. Kot je pojasnila, ne bodo rešili niti gospodarske krize niti odprtih vprašanj svetovne trgovine. "Zagotovo se bomo morali še srečati," je menila.

Obenem je poudarila, da v Londonu ne bo končnega dogovora o razširitvi vloge Mednarodnega denarnega sklada (IMF). Naredili bomo prve korake h krepitvi njegove vloge, a zagotovo ne bomo dorekli končne reforme, je dejala.

Izrazila je dvom v poteze, ki v ohlapnejši denarni politiki in večjemu javnofinančnemu primanjkljaju vidijo način za premagovanje ohlajanja svetovnega gospodarstva. Merklova je pojasnila, da pričakuje "vrnitev vzdržnih proračunskih politik po krizi", saj se "države večno ne morejo zadolževati".

Niso bile le banke tiste, ki so preveč tvegale, to so jim dopustile vlade s tem, da so zanemarile vzpostavitev ustreznih pravil na finančnih trgih, je še menila.