Bruselj - Ameriški računalniški velikan Microsoft je danes na Evropsko komisijo naslovil pritožbo, v kateri evropske varuhe konkurence obtožuje, da so v postopku proti Microsoftu zaradi prevladujočega položaja podjetja na trgu operacijskih sistemov za osebne računalnike sklepali tajne dogovore tako z Microsoftovimi konkurenti kot tudi neodvisnimi strokovnjaki.
Microsoft tako v pritožbi poudarja, da je komisija v času, ko je ocenjevala, ali Microsoft izpolnjuje v njeni odločitvi navedene zahteve, imela "neprimerne" stike tako s strokovnjaki kot tudi z Microsoftovo konkurenco.
"Dokumenti, ki smo jih priložili pritožbi, dokazujejo, da se je komisija jeseni leta 2005 na skrivaj dogovarjala s strokovnjaki in Microsoftovimi nasprotniki," je ob tem dejal vodja pravne službe Microsofta v Evropi Horacio Gutierrez in opozoril, da to postavlja pod vprašaj neodvisnost in nepristranskost ugotovitev komisije in računalniškega strokovnjaka Neila Baretta.
Microsoftova pritožba se nanaša na obdobje pred lanskim decembrom, ko je komisija Microsoftu zagrozila, da bo podjetje oglobila z dvema milijonoma evrov dnevno, v kolikor ne bo posredovalo tehnične dokumentacije, ki bi konkurenčnim podjetjem omogočala oblikovanje z operacijskim sistemom Windows kompatibilne programske opreme.
497 milijonov evrov kazni zaradi zlorabe prevladujočega tržnega položaja
Komisija je sicer marca leta 2004 Microsoftu naložila plačilo 497 milijonov evrov kazni zaradi zlorabe prevladujočega, skoraj monopolnega tržnega položaja na področju operacijskih sistemov. V Bruslju so poleg tega zahtevali, naj ameriški gigant na evropskem trgu ponudi svoj operacijski sistem Windows brez predvajalnika multimedijskih datotek Media Player in naj konkurentom na trgu programske opreme razkrije tisti del kode Windowsov, ki omogoča učinkovito komunikacijo Microsoftovih izdelkov z izdelki njegovih konkurentov.
Medtem ko je bil prvi pogoj že izpolnjen, pa se je zapletlo pri dokumentaciji, ki bi omogočala medsebojno združljivost Windowsov z izdelki Microsoftovih konkurentov.
Neil Barett, strokovnjak za informacijske tehnologije, ki je bil s strani komisije izbran iz seznama, ki ga je sestavil Microsoft, je ob decembrski izdaji tehnične dokumentacije v svojem poročilu namreč zapisal, da je ta popolnoma neprimerna za programerje, ki bi želeli, da njihov izdelek učinkovito komunicira z Windowsi. "V splošnem je uporaba tehnične dokumentacije zelo frustrirajoča in jalova, pri tem pa vzame veliko časa," je bil v poročilu kritičen Barett.
Microsoft je sicer januarja komisiji v upanju, da se bo izognil globam, posredoval še dodatno komunikacijo, komisija pa bo potem, ko jo bo preučila, dokončno odločila, ali bo oglobila Microsoft. To naj bi se zgodilo po zaslišanju Microsoftovih predstavnikov 30. ali 31. marca.