Koper/Ljubljana - Medtem ko so v Luki Koper člani nadzornega sveta iz vrst delavcev želeli v začetku tedna zamenjati upravo Luke Koper, je minister za promet Patrick Vlačič izjavil, da se je za kandidate za štiri člane nadzornega sveta Luke Koper prijavilo 66 kandidatov, za katere je minister ta teden prejel mnenje Kadrovsko-akreditacijskega sveta, zato bo že prihodnje dni sprožil postopke za sklic izredne skupščine in menjavo nadzornikov Luke Koper. Izredno skupščino naj bi sklicali čez dober teden za konec junija. Država je zahtevala tudi sklic redne skupščine.
Zdi se, da se je sedanji nadzorni svet Luke Koper znašel v nenavadni zanki. Trije člani nadzornega sveta so minule dni izjavili, da bi na nadaljevanju seje nadzornega sveta zahtevali odstop Roberta Časarja (predsednika) in še dveh članov uprave (Alda in Marjana Babiča), in to iz krivdnih razlogov. Hkrati se je pojavila neuradna govorica, da je nameraval Boris Popovič (kot predsednik nadzornega sveta) izpeljati sprejetje sklepa, s katerim bi Roberta Časarja in Alda Babiča odstavili iz nekrivdnih razlogov, zaradi česar naj bi jima pripadala visoka odpravnina. Toda seja nadzornega sveta je po spletu čudnih okoliščin odpadla. Zdaj se zdi, da so v položaju, ko obstaja velika verjetnost, da se ne bodo mogli kmalu sestati in sprejeti sklepa o letnem poročilu, ki je nujen za letno skupščino.
Zato je prometno ministrstvo posredovalo sporočilo, v katerem pravi: »V zadnjem času so v poslovanje družbe vnesene velike nove negotovosti, ki se nanašajo na nedelovanje nadzornega organa, nesodelovanje uprave pri postopkih revizije ter spore uprave s ključnimi deležniki. Zaupanje v upravo je zamajano pri nadzornikih in delavcih, ki celo menijo, da je stanje v podjetju nevzdržno. Ob nedelovanju nadzornega sveta je dvomljivo tudi pravočasno sprejetje letnega poročila, kar lahko povzroči zamik pri sklicu redne skupščine. Tega si po mnenju prometnega ministra ne moremo privoščiti,« so zapisali v sporočilu za javnost in dodali, da bo minister takoj sprožil potrebne postopke za sklic izredne skupščine, na kateri bodo zamenjali štiri člane nadzornega sveta.
»Luka Koper je eno najpomembnejših podjetij v portfelju prometnega ministrstva za strateške načrte te vlade, zato kot odgovoren lastnik ne moremo dovoliti, da je podjetje paralizirano v krču neoperativnosti, medtem ko bi moralo v polnem zagonu izpolnjevati svoj potencial,« je izjavil minister Vlačič.
Predstavniki delavcev v nadzornem svetu so prepričani, da je za nastali položaj krivo tudi ministrstvo, ki že mesece zavlačuje z odločitvijo o potrebni zamenjavi na vrhu družbe. Na očitke, da naj bi privolil v nekrivdno razrešitev in si poskušal zagotoviti materialno korist, se je odzval tudi Robert Časar, prvi mož Luke Koper. Povedal je, da ni bil seznanjen z domnevnim sklepom o njegovi razrešitvi. Osebno o taki možnosti ni nikoli razmišljal, saj »so revidirani podatki o poslovanju za lani več kot pozitivni in namigovanja o domnevnih finančnih težavah so po njegovem mnenju le poskus diskreditacije uprave.« Sam Časar si želi čim prej izredno revizijo.
Iz uprave Luke Koper smo dobili še eno sporočilo, v kateri izražajo presenečenje glede napovedanega sklica izredne skupščine, saj so prav včeraj prejeli na sedež družbe predlog ministrstva za sklic 16. redne skupščine družbe. Ali to pomeni, da namerava država sklicati kar dve skupščini hkrati? Kot neresnično so zavrnili navedbo, da uprava ne sodeluje v postopku revizije: Uprava je že konec marca, teden dni po odločitvi skupščine, poslala revizijski družbi PricewaterhouseCoopers obvestilo o izboru in čaka na njihovo ponudbo, ki je še niso prejeli. Zanikajo tudi, da bi bilo ogroženo sprejetje letnega poročila. »Ovira pri izpolnjevanju potenciala podjetja je po mnenju uprave, v prvi vrsti država, ki tudi po treh letih še ni sprejela državnega prostorskega načrta za celovito ureditev koprskega pristanišča,« so sporočili iz uprave Luke Koper.
Iz sobotne tiskane izdaje Dela