Nadzorniki zadovoljni, Lotrič ostaja

Člani nadzornega sveta Petrola so zadovoljni s pojasnili uprave o poslovanju uprave družbe, ki jih je pred časom zahteval nadzorni svet. O morebitnih spremembah v vodstvu družbe pa niso govorili.

Objavljeno
05. julij 2005 22.40
Predsednik uprave Petrola Janez Lotrič
Ljubljana - Nadzorniki naftne družbe Petrol so na seji osrednjo pozornost namenili pojasnilom uprave o poslovanju družbe, ki jih je pred časom zahteval nadzorni svet. Kot je povedal predsednik nadzornikov Jože Zagožen, so bila pojasnila uprave na dodatna vprašanja zadovoljiva. O morebitnih spremembah v vodstvu družbe pa nadzorniki niso govorili.

O zamenjavi vodstva družbe nadzorni svet na današnji seji ni razpravljal, je pojasnil Zagožen in dodal, da ni ta hip nobenih razlogov, da predsednik uprave ne bi ostal Janez Lotrič.

"Pojasnila uprave na dodatna vprašanja o poslovanju družbe so bila zadovoljiva," je povedal Zagožen. Pojasnil je, da so vprašanja zadevala predvsem strokovno podrobnejšo razlago posameznih ugotovitev, po drugi strani pa so se vprašanja nanašala na stvari zaupne narave, ki jih po njegovih besedah uprava v poročilo očitno ni želela napisati zato, ker so sporočilo nameravali objaviti na spletu.

Nadzorniki so obravnavali tudi nedavni nakup skladišča v okolici Zagreba. Kot je povedal Zagožen, so ocenili, da sama ideja nakupa ni sporna, je pa potrebno še dodatno raziskati vprašanja glede nabavnih pogojev in preveriti druge predlagane možnosti.

Uprava naj bi delala dobro

Uprava Petrola, ki je nadzornikom odgovorila na okoli 35 straneh, je med drugim poudarila, da je Petrol lani dejansko posloval bolje kot leta 2003, čeprav je s svojo osnovno dejavnostjo ustvaril dobrih 914 milijonov tolarjev dobička, medtem ko je še leto prej dobiček znašal tri milijarde tolarjev. Kot so pojasnili v upravi, bi bil dobiček večji kot predlani, če ne bi na priporočilo revizorjev vnaprej vračunali stroškov v višini 2,3 milijarde tolarjev, ki predstavljajo predvsem zamudne obresti od vrednosti sodnih sporov, v katerih je Petrol tožena stranka.

Poleg tega je po navedbah uprave na višino dobička vplivala tudi uporaba novih mednarodnih računovodskih standardov, po katerih so dobičke družb lani prvič prikazali kot sestavni del kapitala in ne kot del finančnih prihodkov iz deležev. Če bi bili prikazani kot leta 2003, bi celotni poslovni izid znašal 10,8 milijarde tolarjev.