Krško – Jutro po prejetju nagrade slovenske gospodarske zbornice je Stane Rožman, predsednik uprave krške jedrske elektrarne, v pogovoru z novinarji izrazil veliko razočaranje nad statusom energetike v slovenski družbi in parcialnim odnosom politike do sektorja, od katerega je odvisna učinkovitost nacionalnega gospodarstva. »Včasih so bili na energetskih pozicijah boljši in odgovornejši politiki, kot so danes, in so naredili veliko dobrega,« pravi Stane Rožman. »V strukturi gospodarstva je energetika skozi slovensko zgodovino izgubila pomen. Imela je lastno ministrstvo, zdaj ima skromen direktorat. Energija se pretaka skozi vsak proizvod, ki ga poskušamo prodati. V razvitih državah ima v nasprotju s Slovenijo pomembno mesto. Če hočemo imeti učinkovito gospodarstvo, ni nepomembno, kakšna bo naša energetska struktura.«
Prvi človek jedrske elektrarne, ki se je usedel na predsedniški stol leta 1988 in ga namerava zapustiti spomladi 2013, politikom najbolj zameri, da Slovenija še vedno nima nacionalnega energetskega programa in se ukvarja z danes povsem neprimernimi in pol stoletja starimi vprašanji. »Pri nas še naprej govorimo o stereotipih, ki so stari 40 ali 50 let, o samopreskrbi države z energijo. Toda Slovenija energetsko ni več ogrožena, elektrike je v regiji dovolj. Vprašanje je le, ali jo bomo prodajali ali pa kupovali. Ni ključno, katere objekte bomo gradili. Naš cilj bi moral biti, da zagotovimo elektriko po konkurenčni ceni in prodajo presežkov. Energetika je slovenska priložnost in čudno se mi zdi, da se tega ne zavedamo.«
Nacionalni energetski program, ki naj bi zaradi nizke proizvodne cene, zanesljivosti in prijaznosti do okolja kot prednostni projekt države formalno določil drugi blok krške jedrske elektrarne, je sicer v pripravi že vrsto let. »Verjetno ni pravega interesa, da bi ga premaknili s te točke. V obliki nove resolucije, kar bo bolj ali manj brezpredmetno, bo nekaj prišlo na dan,« razmišlja preudarni Posavec. »Tisti, ki bo prvi zgradil nove obrate, bo narekoval razmere na trgu. Vloga za energetsko dovoljenje za JEK2 je vložena na ministrstvo. Po mojem vedenju imajo dokument globoko v predalu. Namenoma.«
Do prepotrebnega korenitega zasuka k celovitemu programu razvoja slovenske energetike se bo slovenska javnost, kot je dejal Rožman, še zmeraj ukvarjala zgolj s parcialnimi problemi. Nekaj časa z JEK2, nato s savsko verigo, nato s šestim blokom šoštanjske termoelektrarne.
Šesti blok izgubil verodostojnost
Na vprašanje o primernosti gradnje TEŠ6 Rožman odgovarja, da mora Slovenija skladno z Evropo in svetom iti po poti zmanjševanja uporabe fosilnih goriv. »Sam bi si želel, da bi vsi dotrajani objekti na premog čim prej prenehali obratovati. Kako jih bomo nadomestili in presegli, je stvar odgovorne razprave, ki je ne bi smeli omejiti na regionalne interese. Šesti blok je izgubil verodostojnost tudi zaradi nepravilnega odnosa investitorja do javnosti, saj bi morali vsi sodelovati v tem projektu. Čeprav je za njimi velika množica, socialna moč, so si privoščili metodološke napake, ki si jih ne bi smeli. Podpornikom projekta zamerim, ker so naredili veliko škodo stroki, saj ji danes nihče več nič ne verjame. Vsak se sme oklicati za velikega strokovnjaka in prodajati svojo strokovnost. Težko je presoditi, kaj je prava stvar. Tistega, ki bi moral presoditi trezno, na nacionalni ravni ni. Zasedba na ministrstvu za gospodarstvo je kadrovsko skromna. Objektivne presoje in postavitve resnično dobrega programa ni sposobna spraviti skupaj.«
V medijih posledično odmevajo manj pomembna vprašanja, kot je po Rožmanovem mnenju tudi aktualna debata o ločitvi distribucije od proizvodnje. »Evropska direktiva usmerja energetska podjetja v transparentnost odnosov med proizvodnjo, prenosom in distribucijo. Francoski sistem, ki je stokrat večji od našega, je recimo enoten. To niso vitalna vprašanja za razvoj energetskega sektorja v Sloveniji. Pri nas se kar naprej ukvarjamo s tem, kako bo kdo neki sistem zaokrožil v neke pogače, ga spremenil v neki vrtiček, da ga bo nekdo lahko upravljal in okopaval. Spoštovani gospodje ministri in politiki, ukvarjajte se s ključnimi vprašanji!«