Nagrajevanje stečajnih upraviteljev

Slovensko javnost so pred nekaj tedni precej razburila razkritja o vrtoglavih nagradah nekaterih stečajnih upraviteljev, zato je ministrstvo za pravosodje upraviteljem znižalo izplačila in določilo najvišja možna.

Objavljeno
02. avgust 2009 18.42
Ma. G.
Ma. G.
Ljubljana - Slovensko javnost so pred nekaj tedni precej razburila razkritja o vrtoglavih nagradah nekaterih stečajnih upraviteljev, zato je ministrstvo za pravosodje z urgentno spremembo zakona o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju ter pravilnika o tarifah za odmero nagrad upraviteljem znižalo izplačila in določilo najvišja možna. Šest od skupaj 94 stečajnih upraviteljev je nato pristojnega ministra protestno že zaprosilo, naj jim ne dodeljuje novih primerov, in postavilo se je vprašanje, ali bomo torej med gospodarsko krizo ostali brez stečajnih upraviteljev.

Na ministrstvu so prepričani, da ne. Tudi Šime Ivanjko z mariborske pravne fakultete meni, da je ta skrb odveč. »Pri izenačevanju stečajnih upraviteljev je v nekaterih primerih Starifa verjetno previsoka, v nekaterih primerih pa je lahko prenizka. Postaviti bi morali več kategorij in tudi sodnikom ali upniškemu odboru omogočiti, da določi višino diferenciranega plačila,« je v pogovoru za Delo FT povedal Ivanjko.

Stečajni upravitelj Aleksander Šimon pa je opozoril, da je 90 odstotkov stečajev »praznih« in da tam stečajni upravitelji delajo tako rekoč zastonj oziroma dobijo le zakonski minimum. Poudaril je nekatere administrativne nesmiselnosti, s katerimi se pri svojem delu srečujejo upravitelji.