Ljubljana - V zadnjih dveh letih je največ ljudi našlo zaposlitev v trgovini. Po pisanju revije Gospodarski vestnik je to obdobje namreč minilo v znamenju zaposlovanja treh največjih slovenskih trgovcev, celjskega Engrotuša, Mercatorja in Spara. Engrotuš je v tem času povečal število zaposlenih za tri četrtine, Mercator je v tem obdobju število zaposlenih skoraj podvojil (+48 odstotkov), medtem ko je Spar Slovenija v tem času zaposlil za 65 odstotkov novih sodelavcev.
Lestvica največjih zaposlovalcev kaže, da so nekatera podjetja po preoblikovanju, v katerem so zmanjšala število zaposlenih, začela spet rasti. Pozna se tudi, da podjetja, zlasti trgovska, odpirajo obrate v tujini, npr na območju nekdanje Jugoslavije, in velike markete v Sloveniji, s tem pa se posledično povečuje število zaposlenih, ugotavljajo pri Gospodarskem vestniku.
Upadanje delovnih mest v delovno intenzivnih dejavnostih se nadaljuje
Gospodarstvo se tudi še ni docela preoblikovalo. Medtem ko so pred časom nekateri že razlagali, da je tranzicija končana, pa minister za gospodarstvo Matej Lahovnik poudarja, da tranzicije še ni konec. To v marsičem potrjuje tudi dogajanje v gospodarstvu, zlasti v tistem delu, ki še vedno zmanjšuje število zaposlenih. Posebno to velja za podjetja v t. i. delovno intenzivnih dejavnostih. Tako je med tistimi, ki so v zadnjih dveh letih najbolj zmanjšali število zaposlenih, precej tekstilcev, usnjarjev in lesarjev.
V obravnavanem obdobju se je sicer najbolj zmanjšalo število zaposlenih v kranjski Aquasavi (27 odstotkov), sevniški Lisci (25 odstotkov) in Rudniku Trbovlje Hrastnik, še navajajo v reviji.
Zavajajoč vpliv prevzemov
Med največjimi zaposlovalci pa so trgovska podjetja. Pri tem ne gre prezreti, da so k rasti zaposlenosti marsikje pripomogli tudi bolj ali manj prijateljski prevzemi. Engrotuš bo zagotovo tudi prihodnje leto med prvimi po številu zaposlenih, ker je letos prevzel domžalski Vele.