Največje podjetje lani Petrol

Največje skupne prihodke med slovenskimi podjetji so lani dosegli Petrol, Mercator in Revoz, največji čisti dobiček pa Krka, Telekom Slovenije in Lek.

Objavljeno
22. maj 2009 23.07
Vesna Bertoncelj Popit
Vesna Bertoncelj Popit
Ljubljana - Največje skupne prihodke med slovenskimi podjetji so lani dosegli Petrol, Mercator in Revoz, največji čisti dobiček pa Krka, Telekom Slovenije in Lek. Največjo dodano vrednost na zaposlenega je imelo s 692.086 evri celjsko podjetje TUŠ Nepremičnine, v katerem je bilo lani 32 zaposlenih, sledijo pa mu Holding Slovenske elektrarne, OMV Slovenija in Hypo Leasing. Največ zaposlenih je imel lani Mercator, v katerem je delalo 12.075 ljudi, v Slovenskih železnicah jih je delalo 8053 in v Pošti Slovenije 6363. Podatki o številu zaposlenih leta 2008 so lahko zaradi kriznih in finančnih razmer zdaj že precej drugačni.

Lansko leto poslovno ni bilo najbolj uspešno, saj so imela podjetja manjši čisti dobiček, čiste izgube pa je bilo skoraj trikrat več. Kljub temu so še vedno poslovala z neto čistim dobičkom. Posledice teh rezultatov so jasno vidne tudi na lestvicah največjih in najuspešnejših slovenskih podjetij v letu 2008, ki jih objavljamo v ponedeljkovi številki Dela FT.

In kdo so regijski prvaki? V Osrednjeslovenski regiji je bil po prihodkih prvi Petrol, po čistem dobičku pa Telekom Slovenije, v Podravju je imel največji prihodek Impol, največji dobiček pa Dravske elektrarne, v Savinjski regiji je največje prihodke doseglo Gorenje, največji čisti dobiček pa Termoelektrarna Šoštanj. Na Gorenjskem je po obeh kazalnikih prvi Merkur, na Goriškem pa ajdovsko Primorje. V Obalno-kraški regiji je prvi po prihodkih OMV Slovenija, prva po dobičku pa Marina Portorož, saj je koprski Istrabenz, predlanski tretji po čistem dobičku, imel lani 222 milijonov evrov izgube in samo 28 odstotkov predlanskih prihodkov, kar ga je na prihodkovni lestvici uvrstilo na nizko 245. mesto. Na Dolenjskem z Belo krajino je bil po prihodkih prvi Revoz, po dobičku pa Krka in v Pomurju po prihodkih prvi Mol Slovenija, po čistem dobičku pa Radenska.

Povejmo še, da je skupne prihodke, ki so zadoščali za uvrstitev med prvih 300, imelo tudi 17 trgovcev z avtomobili oziroma njihovih uvoznikov, kar marsikaj pove o krizi na tem trgu, pa tudi devet elektropodjetij in trije trgovci z naftnimi derivati. Posebnost tokratne lestvice največjih po prihodkih pa je uvrstitev podjetja Salbatring International, ki se ukvarja z grosistično trgovino s kovinami in rudami, na izjemno 11. mesto.

Iz sobotnega Dela.