Po mnenju Bobinca »bo treba vzpostaviti socialni dialog. Nekateri pozitivni učinki v podjetjih in na makroekonomski ravni se že kažejo. Verjamem, da se na koncu tunela že kaže svetloba.« In kje naj bi strukturno ukrepali? Bobinac je o tem povedal: »Delo je pri nas veliko preveč obdavčeno. To je eden od vzrokov, da imamo v Sloveniji nekonkurenčno okolje. Čim prej bo treba uvesti davčne olajšave za raziskave in razvoj. Samo znanje, inovacije, blagovne znamke, patenti nas lahko potegnejo naprej.«
Bobinac je še napovedal, da »bodo v fiskalnem svetu, ki se pripravlja, sodelovali tudi gospodarstveniki«. Na naše vprašanje, ali bo tudi sam v njem, je odvrnil, da »se o tem konkretno nismo pogovarjali. Sem pa pripravljen sodelovati, tudi v Združenju Manager in v Gorenju, ki ga vodim, bomo pripravili nekatere predloge za spremembe davčne zakonodaje.«
Minister za gospodarstvo Matej Lahovnik je na vprašanje, ali bo vlada upoštevala pripombe gospodarstva na področju davkov, odgovoril, da »so pripombe pričakovane. Slovenija je med državami, kjer je delo z davki in prispevki najbolj obremenjeno. Predstavili smo tudi realno stanje proračuna; ker imamo načrtovan velik proračunski primanjkljaj, ni veliko manevrskega prostora za zniževanje davkov. Ustrezne pa so se mi zdele pobude, kako spodbuditi večjo udeležbo zaposlenih pri dobičku.«
Več v četrtkovi tiskani izdaji Dela