Ljubljana – V Sloveniji so se cene življenjskih potrebščin novembra že tretjič letos znižale. V primerjavi z oktobrom so bile nižje za 0,5 odstotka, je danes v prvi, skrajšani objavi podatkov sporočil državni statistični urad. Inflacija na letni ravni je znašala 2,1 odstotka, povprečna letna inflacija pa 2,6 odstotka. Kot še navajajo statistiki, je novembrska deflacija predvsem posledica nižjih cen blaga.
Povprečna letna inflacija, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, ki se uporablja za primerjavo rasti cen v EU, je v novembru znašala 2,5 odstotka. Po zadnjih podatkih, to je za mesec oktober, je konvergenčno merilo glede stopnje inflacije znašalo 2,4 odstotka, kar pomeni, da ga je Slovenija v preteklem mesecu presegla za 0,3 odstotne točke.
Negativna mesečna rast cen je ugodno vplivala tudi na letno rast cen. Ta se je znižala nazaj na avgustovsko raven na 2,1 odstotka. Znižala pa se je tudi povprečna 12-mesečna rast, ki je sedaj 2,6-odstotna.
Novembra so se cene najbolj znižale v skupinah prevoz (za 3,4 odstotka), stanovanje (za odstotek), alkoholne pijače in tobak (za 0,4 odstotka), gostinske in nastanitvene storitve (za 0,2 odstotka) ter rekreacija in kultura (za 0,1 odstotka).
Vpliv močnega znižanja cen naftnih derivatov
Močno novembrsko znižanje cen naftnih derivatov je vplivalo na znižanje cen v skupinah prevoz ter stanovanje. V prvi skupini so se tako pogonska goriva pocenila za 7,7 odstotka, letalski potniški prevozi za 5,1 odstotka ter prometna sredstva za 1,9 odstotka. V drugi skupini so se tekoča goriva pocenila za 8,3 odstotka, cene ostalih goriv pa so se zvišale, in sicer plina za 4,6 odstotka, trdih goriv za 2,9 odstotka ter daljinske energije za 1,9 odstotka.
Med alkoholnimi pijačami se je najbolj pocenilo vino
V skupini alkoholne pijače in tobak se je najbolj pocenilo vino (za 2,4 odstotka), v skupini gostinske in nastanitvene storitve pa so se cene prenočitev v hotelih znižale za 3,1 odstotka. V skupini rekreacija in kultura so se cene najbolj znižale pri avdio, video in hi-fi opremi (za 3,1 odstotka) in pri počitnicah v paketu (za 1,6 odstotka), cene športne opreme pa so se močno dvignile (za 8,3 odstotka).
Dražja obleka in obutev
Višje cene so bile novembra v skupinah obleka in obutev (za 1,2 odstotka), hrana in brezalkoholne pijače (za 0,8 odstotka), raznovrstno blago in storitve (za 0,6 odstotka) ter stanovanjska oprema (za 0,4 odstotka). Cene v skupini obleka in obutev so se zvišale zaradi zamenjave kolekcij v trgovinah. Najbolj so se podražili tekstilni izdelki in dodatki (za 3,5 odstotka), tkanine (za 2,9 odstotka), ter oblačila (za 1,3 odstotka). Cene obutve in čevljarskih storitev so bile v povprečju višje za 0,9 odstotka.
Hrana in brezalkoholne pijače dražji zaradi višjih cen sadja in zelenjave
Rast cen v skupini hrana in brezalkoholne pijače je bila predvsem posledica višjih cen sadja (za šest odstotkov) ter zelenjave (za 5,1 odstotka), v skupini raznovrstno blago in storitve pa posledica višjih cen osebnih predmetov (za 2,8 odstotka) ter storitev za osebno nego (za odstotek).
K skupni rasti cen so dražji prehrambeni izdelki prispevali 0,2 odstotne točke, višje cene obleke in obutve pa 0,1 odstotne točke. Nižje cene tekočih in pogonskih goriv so skupno rast znižale za 0,7 odstotne točke, cenejša prometna sredstva pa za 0,1 odstotne točke.
V letu dni so se cene najbolj povišale v skupinah izobraževanje (za 7,5 odstotka), stanovanje (za 6,2 odstotka), stanovanjska oprema (za 4,3 odstotka), alkoholne pijače in tobak ter gostinske in nastanitvene storitve (za štiri odstotke) ter rekreacija in kultura (za 2,6 odstotka).