Desetletja smo prebirali, kako so nerazviti in revni na konferencah, ki jih bogati svet najraje ne bi opazil, rotili razviti del zemeljske oble, naj sprejme novi svetovni gospodarski red, takega, ki bo bolj pravičen, manj sebičen in manj uničujoč za južni del sveta. Tudi za ves svet. Nič se ni zgodilo. Svet se je vrtel naprej, milijoni in milijarde dolarjev z njimi. Magični Bretton Woods je bil dolgo svetišče, o katerem se ni spodobilo izreči nič slabega. Za religijo je veljalo, kar so se konec druge vojne v Ameriki dogovorili tedanji svetovni voditelji in njihovi finančniki. Potem se je, ob vietnamski vojni, tudi Bretton Woods sesul v prah. O kakšnem novem redu, kakor so ga hoteli oni z juga, ki so medtem rasli in so postali tako veliki, da si brez njih ni mogoče nič novega izmisliti, pa le ni bilo ne duha ne sluha.
Šele sedanja kriza, ki je bila kot tista v tridesetih in tista v sedemdesetih spočeta na zahodni polobli, je prisilila bogate in razvite, da so se zamislili nad seboj in svojim početjem in ugotovili, da zdaj novi svetovni gospodarski red rabijo oni sami. Če ga ne bodo iznašli, se lahko ponovijo usodna trideseta, ki so se kar naenkrat znašla v tragičnih štiridesetih in v svetovni moriji. Recesija je, kakor je bila v tridesetih, protekcionizem bi tudi rad prevladal, kakor je tedaj. Na svetu je že milijarda lačnih ljudi.
Pomenljivo je, kako najbogatejši odkrivajo, da se kljub svoji dolgoletni vsemogočnosti o resnično novem redu, ki ga bodo morali začeti pri sebi in svojih gospodarskih odločitvah, pravzaprav sploh ne morejo dogovoriti v svojem ozkem krogu. Ta konec tedna v Rimu so bili na prvi pogled odločni, konkretno pa nemočni. Treba bi bilo to in to, so rekli, nič pa o tem, kdo, kako in kdaj. Londonsko aprilsko srečanje skupine dvajsetih, v katero sodijo novi svetovni akterji, na prvem mestu Kitajska in Brazilija, se zdi sedmim najbogatejšim pravšen kraj za bolj prizemljeno in bolj trdno dogovarjanje o novem redu. Vsaj za začetek iskanja, ki lahko prepreči, da bi se ponovila trideseta, ki so jim sledila štirideseta.