Februarja prodaja pametnih telefonov na Kitajskem za polovico manjša

Carine, padec prodaje in koronavirus preizkušajo odvisnost Appla od Kitajske.

Objavljeno
09. marec 2020 15.39
Posodobljeno
09. marec 2020 16.11
Apple letno proda 200 milijonov telefonov iphone, ki so ga začeli prodajati leta 2007 in bili pri tem vedno uspešni. FOTO: Reuters.
Osebje znotraj Appla je že leta 2015 izrazilo skrb glede odvisnosti podjetja od Kitajske. Takrat so bile vse skrbi po večini prezrte, zdaj pa se Apple zaradi koronavirusa sooča z zaprtimi proizvodnimi centri na Kitajskem, kar predstavlja občutno težavo v dobavni verigi podjetja. Dodatna skrb je padec prodaje pametnih telefonov, ki se je celo prepolovila. Apple je v februarju prodal manj kot pol milijona naprav, medtem, ko so jih istega obdobja lani prodali 1,27 milijona.


Reuters padec pripisuje izbruhu novega virusa, zaradi česar so Kitajske oblasti omejile potovanja in naprosile državljane, da se izogibajo javnim prostorom. Ukrep je bil sprejet tik pred novim letom, katerega Kitajci praznujejo 12. februarja in je praznik, ki ga zaznamujejo obsežna obdarovanja. Omejitve so veljale večino februarja.
 

image
Applov direktor Tim Cook je po vzoru ostalih v industriji proizvodnjo podjetja preselil na Kitajsko, ter s tem postal močno odvisen od kitajskih proizvajalcev. FOTO: Reuters.
Upad čutijo tudi drugi proizvajalci pametnih telefonov

Prodaja se je znižala na najnižjo raven, od leta 2012. Proizvajalci mobilnih telefonov so v lanskem februarju izvozili 14 milijonov naprav, medtem ko je letos bilo izvoženih okoli 6,3 milijonov naprav, kar je več kot polovičen upad izvoza.
Zaradi izbruha novega virusa se je sicer pričakovalo upad prodaje za približno 40 odstotkov v prvem četrtletju. Tega se je zavedalo vodstvo Appla, ki je delničarje obvestilo, da predvidoma ne bodo dosegli zadanih ciljev za prvo četrtletje. Vseeno je trenuten upad povpraševanje obsežen in težaven za tehnološke velikane, ki so odvisni od Kitajske.