Poslovnega zajtrka se je udeležil tudi minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec, ki v trenutni krizi vidi priložnosti za nove investicije, tudi s tujim kapitalom. To so že izkoristili pri Darsu, ki je obdobje praznih avtocest izkoristil za gradbena dela, prav gradbeništvo pa je obenem državni adut za spodbujanje gospodarskih aktivnosti.
Vrtocev je izrazil zavedanje, da vsakdan ne bo več enak kot prej, česar se na ministrstvu zavedajo, spremembe pa pričakujejo. Priložnost vidi v izboljšavah slovenske logistike in infrastrukture. Zadovoljen je da bo še v tem tednu ponovno zagnan tudi projekt Emonika, ki je vreden okoli 350 milijonov evrov. Podpis pogodbe z investitorji pričakuje v roku 30 dni, sicer pa vabi tudi tuj kapital, ki ga Slovenija potrebuje.
Gospodarska aktivnost je podobno zmanjšana v celotni regiji
Predsednik uprave NLB Blaž Brodnjak izpostavlja, da je ekonomska aktivnost sicer enako zmanjšana v celotni regiji, ne le v Sloveniji, poudarja pa da je posebnost Srbija, ki se bo zaradi večje razpršenosti sodelovanja z državami nekoliko hitreje vrnila na predkrizno raven. Izrazil je pohvalo državnim ukrepom in v tem smislu dodal, da kot zdaj kaže kriza vendarle ne bo tako huda kot se je sprva pričakovalo. Sami so se sicer na upočasnjevanje gospodarstva pripravljali že lani poleti, svoje zaposlene pa so že od takrat vseskozi spodbujali naj so v stiku s podjetji. Zagovarjal je tudi poroštveno shemo, ki naj bi po njegovih besedah delovala pravilno, v nekaterih delih pa bo še zaživela.
PREBERITE TUDI:
Bordnjak je med trenutno stanje opisal kot realizacijo celotnega trga. Po njegovih besedah je bilo nemogoče, da je vožnja z letalom po Evropi bila cenejša kot vožnja z avtov po Sloveniji. Sicer je izrazil tudi nezadovoljstvo nad zavistjo tistim, ki v so gospodarsko uspešni, kar na sploh prispeva k slabi podjetniški klimi. Ob tem je pozval k večjemu sodelovanju vseh odločevalcev.
Nujno je da so podjetja zdaj inovativna
Večina držav je krizo pričakala nepripravljena, je poudarila Nevenka Črešnar Pergar. V nekaterih napovedih analiz je bilo prej pričakovati pomanjkanje vode in hrane kot pa pandemijo. Med poglavitne težave Slovenije je umestila otepanje tujega kapitala in pa pomanjkanje udarnega vodenja.
Hitro prilagoditev smo doživeli tudi na področju digitalne transformacije pa izpostavlja Biljana Weber iz Hewlett Packard Enterprise. »V dveh mesecih je prišlo do sprememb, ki bi se sicer izvajale dve leti« dodaja. Dodala je še, da je v trenutnih časih pomembno upoštevati tri področja: podjetja naj se osredotočijo v oblikovanje kulture v podjetjih in določijo namene dvojega delovanja, poslujejo naj varno, procesi pa naj so čim bolj optimizirani, prav tako pa nas čaka počasna gospodarska rast, zato je nujno, da so podjetja zdaj inovativna.