Gospodarska rast v Evropi se je znižala

BDP v Evropski uniji je v drugem četrtletju v primerjavi z lanskim drugim četrtletjem zrasel za 2,2 odstotka, v območju evra pa za 2,1 odstotka.

Objavljeno
31. julij 2018 12.31
Posodobljeno
31. julij 2018 15.00
Slovenska gospodarska rast je široko osnovana in temelji tudi na izvoznih podjetjih, kot je Revoz. FOTO: Jure Eržen
Nejc Gole
Nejc Gole
Ljubljana – Gospodarska rast v Evropi je bila v drugem četrtletju leta pričakovano nižja kot v prvem, a še vedno višja od dolgoročno potencialne gospodarske rasti, je komentiral Bojan Ivanc iz Gospodarske zbornice Slovenije (GZS).

BDP v Evropski uniji je v drugem četrtletju v primerjavi z lanskim drugim četrtletjem zrasel za 2,2 odstotka, v območju evra pa za 2,1 odstotka, kar je 0,2 oziroma 0,4 odstotni točki nižja rast kot v prvem četrtletju. 

Območje evra je v drugem trimesečju v primerjavi s predhodnim imelo 0,3-odstotno rast BDP, EU pa 0,4-odstotno. V območju evra se je rast v primerjavi s prvim trimesečjem znižala za 0,1 odstotne točke, v Uniji pa je ostala nespremenjena, je objavil evropski statistični urad.

Podatki za slovensko gospodarsko rast še niso znani, saj jih bodo statistiki objavili konec meseca. V prvem četrtletju je slovensko gospodarstvo zraslo za pet odstotkov, torej precej več, kot je bilo evropsko povprečje. »Slovenska gospodarska rast ostaja nadpovprečna in v drugem četrtletju ne bo veliko nižja, ker so bili aktualni trendi v rasti zasebne porabe, gradbeništva in izvoza precej nadpovprečni,« je pojasnil Bojan Ivanc, glavni ekonomist v Analitiki GZS. Po njihovi oceni bo v drugem četrtletju sezonsko prilagojena rast BDP od 4,5 do pet odstotkov.
 
Med tveganji, ki bodo negativno vplivala na rast BDP tako v Evropi kot v Sloveniji, je tudi pomanjkanje ustrezne delovne sile. Stopnja brezposelnosti v Sloveniji je nižja kot v Evropski uniji in območju evra. V zadnjem je bilo junija brez službe 8,3 odstotka ljudi, v Evropski uniji 6,9 odstotka, v Sloveniji pa 5,6 odstotka, kažejo podatki statističnega urada. Brezposelnost v območju evra je najnižja po decembru 2008, v Evropski uniji pa po maju 2008.

Najmanj brezposelnih je na Češkem (2,4 odstotka), v Nemčiji (3,4 odstotka) in na Madžarskem (3,6 odstotka). Največ pa v Grčiji (20,2 odstotka), Španiji (15,2 odstotka) in Italiji (10,9 odstotka).