Nacionalna kriza, v katero je smrtonosna epidemija virusa covid-19 pahnila Kitajsko, ima opazne posledice tudi za mednarodni trg z nafto. Uvoz v državi, ki je zadnja leta največ prispevala k povečanju povpraševanja po črnem zlatu, se je nepričakovano zmanjšal, posledice pa bo trg čutil najmanj do konca letošnjega leta.
Zaradi večdnevnega praznovanja novega leta, ko ima kolektivni dopust veliko proizvodnih podjetij, se povpraševanje po nafti na Kitajskem v tem času tradicionalno zmanjšuje. Letos je istočasno izbruhnila tudi zdravstvena kriza, ki je ob obsežnih karantenskih ukrepih za nekaj tednov povzročila skoraj popoln gospodarski zastoj, aktivnost podjetij pa se le počasi obnavlja.
Januarja se je poraba nafte na Kitajskem tako zmanjšala za 90.000 sodov na dan v primerjavi z januarjem lani, je izračunala mednarodna agencija za energijo IEA. Upad bo še bolj drastičen februarja – navadno je gospodarska aktivnost takrat že v polnem zamahu, letos pa so razmere zaradi virusne epidemije nepredvidljive. IEA ocenjuje, da se utegne povpraševanja glede na lansko raven znižati celo za 790.000 sodov na dan, razmere pa naj bi se izboljšale šele marca.
Dogajanje na Kitajskem se na mednarodni trg preliva precej močneje kot ob izbruhu epidemije sarsa. Leta 2003 je Kitajska dnevno porabila 5,7 milijona sodov nafte, do danes pa se je ta številka več kot podvojila – lani na 13,7 milijona enot. Kitajska danes predstavlja 14 odstotkov svetovnega povpraševanja po nafti. Še pomembneje pa je, da je v zadnjih letih Kitajska prispevala kar tri četrtine k letnemu povečanju povpraševanju po črnem zlatu.
IEA po novem pričakuje, da bo povpraševanje po nafti na Kitajskem letos zraslo za samo 150.000 sodov na dan, kar bi bila najnižja rast po letu 2008. Posledice se že prenašajo na mednarodni trg. Po najnovejših ocenah IEA se bo skupno svetovno povpraševanje v prvem četrtletju letos znižalo za 435.000 sodov dnevno, kar bo sploh prvi četrtletni upad v več kot desetletju. Tudi napoved za letošnjo rast povpraševanja je IEA znižala za 365.000 sodov na dan na 825.000 enot, kar bi bilo najniže po letu 2011.
Kitajski virus je s stališča izvoznikov nafte izbruhnil ob najbolj nepravem času. Zaradi rekordno velike proizvodnje v ZDA in nezmožnosti (ali nepripravljenosti) članic kartela Opec in Rusije, da bi omejile svojo proizvodnjo, se trg že nekaj časa spopada s presežki ponudbe. Splošno znižanje tempa gospodarske rasti je že povzročalo pritiske na znižanje cen, ki jih niso nevtralizirale niti skrbi o varnosti dobav z območja Perzijskega zaliva. Kriza na Kitajskem pa je cene tudi v resnici potisnila navzdol.