Sama oprema nima stika s Kitajsko
Spomnimo, da je Slovenija pred tremi tedni z ZDA podpisala izjavo o varnosti telekomunikacijskih omrežij 5G; takrat se je s slovenskim državnim vrhom sestal ameriški minister za zunanje zadeve Mike Pompeo. Podpis naj bi okrepil domačo nacionalno varnost in blaginjo, hkrati pa ni skrivnost, da je uperjen proti kitajskemu tehnološkemu velikanu Huaweiu. Zadnji po besedah Pompea vohuni v imenu kitajske oblasti, končni namen pa je nadzor zahodnih gospodarstev in prebivalcev.
PREBERITE TUDI:
Ne glede na politične in ideološke spore pa pri sami uporabi obstoječe opreme 4G ni težave, poudarja Ježina. »Televizija lahko uporablja kamero, vendar naprava sama ne pošilja podatkov na Kitajsko, kot je to pogosto predstavljeno. Slišijo se celo pozivi po menjavi že nameščene opreme, kar iz tehnološkega vidika ni smiselno. Obstajajo deli strojne opreme, ki sami po sebi ne morejo obdelovati podatkov, niti niso povezani z IP-omrežjem. Oprema ni neposredna nevarnost, ampak zgolj izvaja naloge, za katere je narejena,« miri Ježina.
Upoštevanje interesov regije
Nova nagrada Telemachu
Na današnji novinarski konferenci Telemacha je ta med drugim posebej omenil nagrado za najhitrejše mobilno in fiksno omrežje v Sloveniji, ki ga je podelilo nemško podjetje Umlaut. Telemach obenem praznuje tudi petletnico paketov Več, ki so hkrati med najbolj prodajanimi mobilnimi paketi v Sloveniji.
Na področju ponudbe internetnih širokopasovnih storitev ima Telemach danes v Sloveniji 28-odstotni tržni delež, imajo pa okoli 550.000 uporabnikov. To jih umešča na drugo mesto ponudnikov, skoraj 23-odstotni tržni delež pa imajo na področju mobilnih storitev, s čimer so tudi tretji največji ponudnik.