Ker Telekomovo omrežje vsak dan uporablja več kot milijon uporabnikov, jim je odslej na voljo tudi aplikacija Speedtest, s katero lahko testirajo kakovost, hitrost in odzivnost omrežja. Ob tem se količine prenosa podatkov, ki jih bodo pri tem porabili, ne bodo odštevale od zakupljenih količin paketa, je še pojasnil Matjaž Beričič.
Preberite še:
Dan, ko omogočiš 5G, je šele začetek
Dan, ko omogočiš 5G, je šele začetek
Za razvoj pametne industrije in pametnih mest
Telekom Slovenije javno mobilno omrežje pete generacije načrtuje v obliki kampus omrežij, pri katerih se znotraj ene fizične infrastrukture omogoči virtualna namenska omrežja za vertikale, kot so energetika, transport, logistika, industrija, pametna mesta, zdravstvo, zaščita in reševanje in podobno. V praktično vseh gospodarskih vejah bo 5G omogočil dodatne funkcionalnosti za še učinkovitejše delovanje.
Preberite še:
Podjetjem bo 5G omogočila nove korake v digitalizaciji
Podjetjem bo 5G omogočila nove korake v digitalizaciji
Telekom Slovenije je med prvimi operaterji na svetu, ki je omrežje 5G omogočil z uporabo frekvenčnega spektra 2600 MHz, ki ga uporablja tudi za omrežje 4G, s čimer premišljeno in maksimalno uporablja frekvenčni prostor, ki ga ima na voljo. »V Sloveniji je dražba frekvenčnega spektra, ki bo omogočil uporabo polnega potenciala tehnologije 5G, predvidena v začetku naslednjega leta, za ustrezno nadgradnjo omrežja bo nato potrebno še vsaj leto dni načrtovanja, razvoja in investicij. V Telekomu Slovenije omrežje skrbno načrtujemo in nadgrajujemo skladno z razvojnimi trendi, tako da smo na 5G pripravljeni tako z vidika omrežne opreme kot zalednih sistemov. In tudi zato smo lahko izkoristili del frekvenčnega spektra, ki ga uporabljamo za 4G, da smo s programsko nadgradnjo svojim uporabnikom že danes omogočili napredne komunikacijske storitve prihodnosti. To je dober začetek na poti v 5G prihodnost,« še pravi Matjaž Beričič.
V evolucijsko nadgrajenem omrežju 4G/5G lahko uporabniki že v tem razvojnem koraku dosegajo višje hitrosti prenosa podatkov kot v omrežju LTE/4G, po podelitvi dodatnih frekvenčnih pasov in nadaljnjem razvoju omrežja, pa bodo možne gigabitne hitrosti, znatno krajši bodo odzivni časi, uporabnikom bodo na vse bolj napredni terminalski opremi na voljo tudi nove storitve.
Možnost dodeljevanja predsnosti povezavam
Ker bo tehnologija 5G pripomogla tudi k razvoju sistema zaščite in reševanja, je Telekom predsedniku Gasilske zveze Slovenije Janku Cerkveniku in poveljniku Franciju Petku danes tudi predala donacijo v višini 20.000 evrov za nadaljnje usposabljanje gasilcev. Telekom Slovenije je eden od partnerjev pri projektu 5G PPDR (Public Protection and Disaster Relief), to je vertikale 5G za širokopasovna omrežja za razvoj sistema za javno varnost ter zaščito in reševanje.