OPEC ne bo povečal proizvodnje

Kljub današnjemu rahlemu znižanju cen nafte, naj bi cena črnega zlata še vedno rastla, vendar OPEC zaenkrat ne bo povečal ravni proizvodnje surove nafte.

Objavljeno
24. april 2006 15.00
Zmogljivosti črpanja nafte so na skrajnih mejah
Singapur - Cene nafte so se danes rahlo znižale, saj so nafti trgovci po nedavnih rekordnih vrednostih črnega zlata vnovčevali dobičke. Obenem je na rahlo znižanje cen nafte vplival tudi združen poziv finančnih ministrov, zbranih na spomladanskem zasedanju Mednarodnega denarnega sklada (IMF), k umiritvi stanja na naftnem trgu. Sod (159 litrov) zahodnoteksaške lahke nafte z junijskim dobavnim rokom se je v azijskem elektronskem trgovanju pocenil za 55 centov na 74,62 dolarja.

Cena severnomorske nafte brent se je na londonski borzi znižala za 44 centov na 74,13 dolarja za sod.

Medtem so se cene bencina znižale za 0,84 centa na 2,23 za galono (3,8 litra), kurilno olje pa se je pocenilo za 0,42 centa na 2,07 dolarja za galono.

Kljub rahli umiritvi cen nafte pa zaskrbljenost zaradi nerešenega iranskega vprašanja še naprej ohranja visoko raven cen nafte. Kot je znano, je Varnostni svet ZN v svoji neobvezujoči resoluciji od iranskih oblasti zahteval prekinitev bogatenja urana, v skladu s katero bi se moral sporni jedrski program v petek prekiniti. Navkljub mednarodnemu pritisku pa so v nedeljo iranske oblasti že najavile nadaljevanje jedrskih raziskav.

ZDA in Velika Britanija si bosta zato prizadevali za sprejem obvezujoče resolucije, s katero bi VS lahko uvedel sankcije proti Iranu.

Naftni trg se še vedno sooča z okrnjeno dobavo nafte iz Nigerije, kjer so uporniki poškodovali del naftne infrastrukture in zaskrbljenostjo zaradi znižanja ameriških zalog nafte pred poletno sezono, ko je povpraševanje po bencinu največje.

Saudska Arabija: OPEC ne bo povečal proizvodnje nafte

Članice Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC) ne bodo povečale ravni proizvodnje surove nafte, saj razlog za nedavne podražitve ni premajhna količina nafte na trgu, je na današnjem neformalnem zasedanju organizacije v Dohi povedal Ali al Nuaimi, saudski naftni minister. Razlog za visoke cene je po mnenju OPEC predvsem v nestabilni geopolitični situaciji.

Po ocenah članic OPEC so k nedavnemu naraščanju cen nafte geopolitični dejavniki prispevali med 10 in 15 dolarji, zaradi česar se cene nafte trenutno nahajajo pri okoli 75 dolarjih za sod (159 litrov). Ključni razlog za nestabilnost so po prepričanju držav članic OPEC predvsem nesoglasja v povezavi z razvojem jedrskega programa v Iranu, ki je drugi največji proizvajalec nafte znotraj OPEC.

Povečevanje količin načrpane nafte zato ne bi ustavilo naraščanja cen, kljub temu pa je kuvajtski naftni minister Sheikh Ahmed Fahd al Sabah v nedeljo predlagal povečanje naftne proizvodnje za dva milijona sodov nafte dnevno, s čimer bi izenačili raven proizvodnje nafte po pustošenju hurikana Katrina lani poleti v ZDA.

Večina članic OPEC pa je nasprotno prepričana, da povečevanje ravni proizvodnje ni smiselno, saj države, kjer se nahajajo naftne rafinerije, nimajo dovolj dodatnih zmogljivosti za predelavo nafte. Zato bodo podali le skupno izjavo, s katero bodo poskušali pomiriti trg, je že pred začetkom tridnevnega neformalnega zasedanja povedal predsednik OPEC in nigerijski naftni minister Edmund Daukoru.

Visoka cena nafte škoduje ZDA

Zasedanja se v imenu ZDA, največje porabnice nafte na svetu, udeležuje tudi ameriški sekretar za energijo Samuel Bodman, ki je priznal, da trenutna raven cen nafte ameriškemu gospodarstvu povzroča veliko škodo.

Razloge za nedavne rekordne vrednosti nafte pa je Bodman pripisal komaj zadostni ponudbi nafte ob hkratnem visokem povpraševanju ter geopolitičnim napetostim zaradi nerešenega iranskega jedrskega programa in moteni oskrbi z nafto iz Nigerije.

Zaradi omenjenih nestabilnosti je države proizvajalke pozval k zagotavljanju varne in zanesljive dobave nafte. Pri tem je dodal, da imajo zaradi trenutnih cen nafte države OPEC dovolj dobre spodbude za investicije v varno oskrbo naftnega trga.

Največji proizvajalki nafte na svetu, Saudski Arabiji, pa je Washington po neuresničeni grožnji z napadom na naftno infrastrukturo februarja letos že izkazal pomoč za povečanje varnosti proizvodnje, je še razkril Bodman.