Padec gospodarstva ZDA se bo še poglobil

Ameriško gospodarstvo se bo kratkoročno najverjetneje še ohlajalo, proti koncu prihodnjega leta pa bo začelo okrevati, v poročilu o razmerah v največjem gospodarstvu na svetu napoveduje OECD.

Objavljeno
09. december 2008 17.11
ZDA drsijo v recesijo
Ma.K./STA
Ma.K./STA
Pariz - Ameriško gospodarstvo se bo kratkoročno najverjetneje še ohlajalo, proti koncu prihodnjega leta pa bo začelo okrevati, v danes objavljenem poročilu o razmerah v največjem gospodarstvu na svetu napoveduje OECD. Hkrati pozdravlja ukrepe za spodbujanje gospodarstva ZDA in znižanja ključnih obrestnih mer.

Ameriška vlada je sicer sprejela nekatere ukrepe za preprečitev dolgotrajnega padca proizvodnje, vendar pa se bo gospodarska dejavnost verjetno še nekoliko zmanjšala, preden bo znova okrevala, napovedujejo v Organizaciji za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD). Ameriško gospodarstvo naj bi se v prihodnjem letu po napovedi OECD skrčilo za 0,9 odstotka, v letu 2010 pa nato zabeležilo 1,6-odstotno rast.

Poročilo ugotavlja, da je kongres že odobril 700 milijard dolarjev vreden paket za reševanje finančnega sektorja ter da je prišlo do državnega prevzema hipotekarnih družb Fannie Mae in Freddie Mac ter zavarovalnice AIG. Slednje sicer lahko dolgoročno predstavlja tveganje, menijo v OECD.

Novoizvoljeni ameriški predsednik Barack Obama, ki bo predsedniški položaj nastopil januarja, je sicer v teh dneh, kot je znano, obljubil nov obsežen sveženj ukrepov za spodbujanje ameriškega gospodarstva in napovedal uvedbo enega največjih načrtov porabe državnih sredstev za infrastrukturne projekte v zadnjega pol stoletja.

Obama je pri tem dejal, da si njegova vlada ne more privoščiti zaskrbljenosti zaradi povečevanja proračunskega primanjkljaja na kratkoročni ravni, saj je potrebno za poživitev gospodarstva ukrepati takoj.

Poročilo OECD, ki je bilo oblikovano še pred omenjenimi navedbami Obame, sicer pravi, da so spodbujevalni ukrepi zaželeni, če se razmere ne bodo hitro izboljšale, a hkrati opozarja, da bo ameriška vlada morala rešiti vprašanje javnofinančnega primanjkljaja na dolgoročni ravni. Zvezni proračun ob trenutnih politikah namreč ni vzdržen.

Ameriški javnofinančni primanjkljaj, pri čemer sta vključeni tako lokalna kot zvezna poraba, naj bi letos po napovedi OECD dosegel 5,2 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP). Pri tem organizacija opozarja, da bodo na proračun poleg stroškov, povezanih s finančno krizo, v prihodnosti pritiskali tudi stroški zaradi starajočega se prebivalstva.