Parkiranje v davčne oaze ali ukrepi za povolilni čas?

Prvi mož KD Holding Matjaž Gantar zadnje čase parkira kapital v davčne oaze in premetava deleže v različnih podjetjih. Kaj ima za bregom Matjaž Gantar, ni jasno.

Objavljeno
04. september 2008 12.17
Matjaž Gantar
Božena Križnik
Božena Križnik

Ljubljana - Vpogled v spletne strani ljubljanske borze pokaže, da je zadnje čase njihov zelo pogosti "oglaševalec" KD Holding ali katera njegovih hčerinskih družb, bodisi kot prodajalec ali kupec bodisi kot predmet delničarskega trgovanja. Kaj ima torej za bregom Matjaž Gantar, ki vodi lastniške in upravljalske niti omenjenih družb? Poznavalci strokovno ugotavljajo, da kot racionalen lastnik in menedžer očitno davčno in stroškovno optimizira naložbe, v kuloarjih pa ta sklep poenostavijo v opazke, da parkira kapital v davčne oaze, da premetava deleže, ker lovi politično motivirane tržne niše, ali preprosto, da to počne iz predvolilne previdnosti (če bo njegov gospodarski program, ki ga je napisal za LDS, obtičal v predalu).

 

Gornje vprašanje je bilo pravzaprav retorično; težko je z gotovostjo izvedeti, kaj ima za bregom Gantar ali kateri drug solastnik imperija KD. "Zgodbo o spremembah" pa nam pomaga osvetliti vrsta dogodkov, v katerih je kot pomemben igralec nastopal KD - katera koli od družb. Nanizajmo tiste, ki so se zgodili v zadnjem tednu avgusta: v ponedeljek je družba KD Holding prodala svojo celotno kinematografsko dejavnost družbam, ki jih obvladuje nekdanji Gantarjev poslovni partner Sergej Racman, in to za okoli 11,6 milijona evrov. Novica ni bila posebno presenetljiva, saj KD kinematografe prodaja že kar nekaj časa. Verjetno so ga k temu privedli tudi slabi poslovni rezultati; krepke izgube ne bodo več kazile zaključne bilance KD.

 

Morda je ta poslovni dogodek sprožil še katerega od poznejših poslov (denimo z deleži KD Group), a zanesljivo tega ne vemo. Črno na belem pa je, da je že v torek KD Kapital od Maksime Holding odkupil 17,03-odstotni delež Istrabenza. Izkupiček od kinematografov, jasno, ni zadoščal za to, saj je bil Istrabenz nakup večjega formata, vreden skoraj sto milijonov evrov. Sicer pa so v tem primeru transakcijo financirali »s prerazporejanjem in menjavo sredstev«, kar naj bi poenostavljeno pomenilo, da bodo kupnino dobili nazaj v obliki depozita. Pri čemer naj bi kupec plačeval obresti na depozit, dobil pa naj bi zajetne dividende in neto kar nekaj zaslužil. Naslednja naložba KD Kapitala bo nemara ljubljanska Nama. Gantar je želel imeti celotno družbo že tedaj, ko je po nakupu Sodovega petinskega deleža objavil ponudbo za prevzem, vendarmuZavarovalnica Triglav in z njo povezane družbe niso hotele prodati svojega polovičnega deleža. Letos je ta delež naprodaj, dosedanje zbiranje ponudb neuspešno, saj Triglav očitno ni bil zadovoljen s ponujeno ceno. Ali bo Gantar na dražbi (oddal je izboljšano ponudbo) uspešen ali bo kdo ponudil več, bomo videli kmalu.

 

Sočasno se je trgovalo tudi z deleži v družbah KD. Slišati je, da za posli stoji Gantar, vendar sam tega ni niti potrdil niti zanikal. Sočasno s prodajo kinematografov je bil prodan tudi skupno skoraj četrtinski delež ključne družbe skupine, KD Group. Deleža sta šla na Ciper, in sicer družbama Tikan Holding Limited in Soroli Invest Limited iz Limasola. Ta dan so lastniki opravili še dva posla z delnicami istega izdajatelja. Družba European Funds Inc. iz Delawara je za dobre štiri odstotke zmanjšala svoj delež, Caranthania Investments SA iz Luxembourga pa je svojega za slabe tri odstotke povečala. Dva dni zatem pa je nekoliko (za manj kot tri odstotke delnic) povečala svoj delež v KD Group družba Onisac (ki je v lasti ljubljanskega Koloseja). Včeraj pa je KD Group obvestil delničarje o prodaji še enega večjega paketa delnic; drugi največji delničar KD Group, Vegro Stiftung s sedežem v Liechtensteinu, je prodal 11,95 odstotka te družbe.

 

Prejšnji teden se je končal s skupščinama KD Holdinga in KD Group. Zadnja je minila brez vsakršnih zapletov, saj so delničarji soglasno potrdili vse sklepe, ki jih je predlagala uprava. Med drugim so se strinjali z dividendo v višini 68 evrov na delnico, s spremembo imena in s pooblastilom upravi za nakup lastnih delnic.

 

Pestrejše pa je bilo dogajanje na skupščini KD Holdinga, kjer so se precej ukvarjali s tem, kolikšna je lahko dividenda na prednostno participativno delnico. Eden od lastnikov tovrstnih delnic, Boštjan Vovk, meni, da je v tem pogledu statut družbe v nasprotju z zakonom o gospodarskih družbah, zato je vložil nasprotni predlog razdelitve bilančnega dobička in spremembe statuta družbe. Na skupščini je bil izglasovan predlog uprave, tako da je omenjeni delničar napovedal izpodbojno tožbo. Kot pravi borzni analitik in delničar KD Group Matej Tomažin, bo razplet sodnega postopka za vlagatelje zelo pomemben. Uprava družbe je sicer dobila tudi pooblastilo za nakup lastnih delnic, vendar ne po svojem, ampak po nekoliko ožjem nasprotnem predlogu: veljalo bo zgolj leto dni (in ne 36 mesecev), lastnih delnic pa ne bo mogoče uporabiti za nagrado upravi in zaposlenim, kot si je prvotno zamislil Matjaž Gantar.

 

Iz četrtkovega Dela