Petrol bo postal holding s strateškimi partnerji

Nadzorni svet energetske družbe Petrol je na današnji seji med drugim sprejel strateški poslovni načrt skupine Petrol med letoma 2006 in 2010.

Objavljeno
23. avgust 2006 18.55
Ljubljana - Nadzorni svet energetske družbe Petrol je na današnji seji med drugim sprejel strateški poslovni načrt skupine Petrol med letoma 2006 in 2010.

Načrt med drugim predvideva preoblikovanje družbe v holdinško skupino, s čimer bo omogočen vstop potencialnim strateškim partnerjem v odvisne družbe, in sicer na področju naftne in plinske dejavnosti, prodaje in distribucije elektrike ter ekologije, je povedal predsednik uprave Petrola Marko Kryžanovski.

Kot je dejal, morajo potencialni partnerji pri vstopu v kakršnokoli kapitalsko povezovanje s hčerinskimi družbami upoštevati tri pogoje, in sicer, da je večinski lastnik hčerinskega podjetja krovna družba Petrol, hčerinska družba mora imeti sedež v Sloveniji, upravljanje podjetja pa mora potekati po slovenskih standardih.

Ob tem je Kryžanowski dejal, da imajo potencialni strateški partnerji - po besedah prvega moža Petrola gre za pomembne igralce na svetovnem energetskem trgu - interes za vstop v Petrolove dejavnosti, in to kljub navedenim pogojem, tudi manjšinskemu deležu. Gre pa za podjetja, ki želijo vzpostaviti vertikalno poslovno povezavo, in sicer od proizvodnje do maloprodaje, je dejal.

Oblikovanje holdinške skupine bo največji slovenski naftni družbi tudi omogočilo, da preraste v eno vodilnih energetskih skupin v jugovzhodni Evropi. Za izvajanje projektov iz razvojne strategije pa bo družba do leta 2010 investirala 83 milijard tolarjev, ki jih bo financirala iz lastnih virov in kreditov. Dokapitalizacija družbe ne bo potrebna, je dejala članica uprave, zadolžena za finance, Alenka Vrhovnik Težak.

Predsednik nadzornega sveta Viktor Baraga je v ponedeljek povedal, da je usmeritev družbe - zlasti v nafto in plin - po njegovi oceni pravilna. Petrol se bo moral strateško povezati z nekom, ki ima vire, je poudaril Baraga. Kot je dodal, pa se pri tem zavzema za ohranitev večinskega domačega lastništva.

Uprava Petrola se je o strateških povezavah že pogovarjala tudi s tujimi družbami, med drugim z ruskima Gazpromom in Lukoilom ter italijanskim Enijem. Kot je že večkrat v javnosti poudaril predsednik uprave Marko Kryžanowski, naj bi se najprej osredotočili na poslovno sodelovanje, lastniško povezovanje pa bi prišlo šele pozneje, če bi se tako odločili lastniki.

Petrol naj bi se v prihodnosti usmerjal predvsem na trge jugovzhodne Evrope, kjer vidijo največje možnosti za rast, ki naj bi jo dosegali s prevzemi. Kot je za ponedeljkovo izdajo Dela FT povedal Baraga, je vizija Petrola na srednji in dolgi rok biti eden glavnih, če ne glavni igralec v energetiki. "Ne le v Sloveniji, ampak tudi v nekdanji Jugoslaviji, mogoče še v Grčiji, Albaniji, na Madžarskem, v južni Avstriji in severni Italiji, odvisno od področja."