Petrol prevzema Istrabenz

V današnjem tiskanem Delu objavljamo prevzemno ponudbo Petrola za odkup 5.176.778 delnic družbe Istrabenz po ceni 100 evrov. Ponudba bo veljala do 12. novembra do 13. ure, prevzemnik pa praga njene uspešnosti ni določil.

Objavljeno
10. oktober 2007 15.22
Predsednik uprave Istrabenza Igor Bavčar
Ljubljana - Petrol je danes objavil prevzemno ponudbo za Istrabenz. Ponudba se nanaša na 5.180.000 navadnih delnic, zmanjšano za 3222 delnic, katerih imetnik je že prevzemnik. Petrol za delnico Istrabenza ponuja 100 evrov. Ponudba bo veljala od četrtka do 12. novembra do 13. ure, prevzemnik pa praga njene uspešnosti ni določil. Cena je od včerajšnjega enotnega tečaja nižja za dobrih 35 evrov. Gre za enega največjih poslov v Sloveniji v zadnjem času, vrednem več kot 500 milijonov evrov.

Potem ko je Petrol v prevzemni ponudbi za delnico Istrabenza ponudil 100 evrov, je enotni tečaj delnice koprske družbe na Ljubljanski borzi padel za 8,73 odstotka in trgovanje končal pri 123,78 evra. Tečaj Petrolove delnice se je znižal za 1,72 odstotka na 965,76 evra.

Po ocenah Petrola bosta partnerja s tem poslom zagotovila celotno oskrbo z energijo na geografsko zaključenih območjih, utrdila tržni položaj in skupaj nastopala na tujih trgih, predvsem na trgih jugovzhodne Evrope, kjer sta posebej zanimiva proizvodnja električne energije in plinska dejavnost. Kapitalsko sodelovanje z Istrabenzom bi pomenilo tudi poglobitev medsebojnega poslovnega sodelovanja, uresničevanje skupnih interesov in združevanje znanja in izkušenj ter finančnega potenciala za širitev energetske dejavnosti.

Odpravljena omejitev gibanja tečaja delnice Istrabenza

Uprava Ljubljanske borze je sklenila, da danes zaradi tržnega neravnovesja začasno odpravi 10-odstotno omejitev gibanja tečaja delnice Istrabenza. Za odpravo omejitve gibanja tečaja se je borza odločila po objavi Petrolove prevzemne ponudbe.

Kot so sporočili z Ljubljanske borze, bo odprava omejitve gibanja tečaja z delnicami Istrabenza trajala do vzpostavitve njihovega novega uradnega enotnega tečaja, ki se praviloma oblikuje ob koncu trgovalnega dne, če je bil na ta dan sklenjen vsaj en tržni posel. Upravljanje z naročili je bilo omogočeno med 10.05 in 10.20 uro. Odpiranje trga se je izvedlo ob 10.20, so v sporočilu za javnost še navedli na borzi.

Jovič: Petrolova ponudba odraža pregretost trga

Cena 100 evrov za delnico Istrabenza, ki jo v danes objavljeni ponudbi za prevzem ponuja Petrol, po mnenju borznega analitika iz Abanke Vipa Marka Joviča na nek način odraža pregretost slovenskega kapitalskega trga ter precenjenost večine delnic glede na njihovo poslovanje in pričakovanja v prihodnjih letih. "Najverjetneje pa se bosta na ponudbo odzvala Kad in Sod," je ocenil Jovič.

Kot pravi Jovič, pa bo treba počakati še na kakšno novo ponudbo za odkup državnega deleža v Istrabenzu. Za deleža Kada in Soda v Istrabenzu se je namreč še pred Petrolom zanimalo kar nekaj družb, ki so najverjetneje pripravljene ponuditi več kot 100 evrov za delnico.

Ugibanja in številni scenariji

Petrol je 14. septembra slovensko javnost presenetil z objavo prevzemne namere za Istrabenz, ki naj bi po trditvah poslanca Mateja Lahovnika pomenila, da poskuša Petrol s tem manevrom Istrabenzu preprečiti prodajo preostalega deleža v Mercatorju, s katerim bi Istrabenz financiral prevzem Petrola. Pri tej zgodbi naj bi se za nadvlado nad Petrolom spopadli gospodarski minister Andrej Vizjak in vodja skupine Perspektiva Dare Južna na eni ter predsednik uprave Istrabenza Igor Bavčar na drugi strani. Novica je marsikoga presenetila, predvsem zaradi dlje časa napovedovanega prevzema Petrola s strani Istrabenza. Ta je namreč v zadnjem času vztrajno večal svoj delež v Petrolu in ima tako trenutno uradno v lasti njegov 14,88-odstotni delež. Kot je pred časom za Delo pojasnil Lahovnik, je "nameravani poskus prevzema Istrabenza poskus uprave Petrola, da bi preprečila prodajo lastniškega deleža v Mercatorju, s katerim bi Istrabenz lahko financiral prevzem Petrola".

"Po mojem mnenju in informacijah, ki jih imam, se je uprava Petrola za to odločila tudi v dogovoru z ministrom za gospodarstvo, ki ima v tej zgodbi podobno vlogo, kot jo je imel pri poskusu prevzema Term Čatež,"
je pojasnil Lahovnik. "Tudi v tem primeru ne smemo zanemariti, da ima ministrov soigralec pri zgodbi Term Čatež Dare Južna pod nadzorom okrog deset odstotkov Petrola in verjetno namerava sam prevzeti Petrol." Na vprašanje, ali minister ravna po navodilih predsednika vlade Janeza Janše, pa je Lahovnik odgovoril, da ne, ampak "te posle sklepa, ker meni, da si Janša njegove zamenjave ne more več privoščiti".

Lastniški deleži v Istrabenzu in Petrolu

Največji lastnik Petrola je Slovenska odškodninska družba (Sod) (19,75 odstotka), Istrabenz in Kapitalska družba (Kad) (8,27 odstotka), Julius Fond in Julijus KDD (3,79 odstotka), Vizija Holding (2,41 odstotka), Vzajemni sklad Triglav Steber 1 (2,20 odstotka) in Vizija Holding1 (1,88 odstotka).

Največji lastnik Istrabenza je Maksima Holding s 24,25 odstotnim deležem, večji lastniki pa so še Sod s 16,41 odstotnim deležem, Kad z 11,81 odstotnim deležem, Plinfin (hčerinska družba Pivovarne Laško) s 7,30 odstotnim deležem, Pom Invest s 6,21 odstotnim deležem, Pomfin s 5,68 odstotnim deležem, Aktiva Invest s 3,02 odstotka in družba Goldinar z 0,98 odstotnim deležem.