V NLB so strokovnjaki odločali o podaljšanju kredita na strokovnih osnovah in kot gospodarski minister bi Lahovnik po njihovem moral vedeti, da po strokovnih kriterijih zaplemba deleža v družbi Mercator ni možna, »če skupina uspešnih podjetij, kot je Pivovarna Laško, redno odplačuje svoje obveznosti. Vlada RS ne bi smela biti seznanjena z vsebino pogodbe med banko z mednarodno lastniško strukturo in njenimi komitenti. Poskusi političnega vmešavanja v delovanje banke pa so sploh nedopustni. Zato predstavlja grožnja z zaplembo lastništva manipulativno kupovanje volilnih glasov,« so zapisali v Laškem.
»Zavajanje ljudi, da bi banka lahko kreditirala prebivalstvo ter mala in srednja podjetja, če skupini Pivovarna Laško ne bi podaljšali kreditov, pa je višek laži in sprenevedanja,« nadaljuje pismo Laščanov. »Banka bo to lahko storila samo v primeru, če bo dobila denar. Nikakor pa tega ne bo mogla, če bo zaplenila lastniške deleže in bo namesto denarja dobila delež v Mercatorju. Torej ni težko ugotoviti, da gre vladajoči politiki za vpliv v Mercatorju, ne pa za kreditiranje malih in srednjih podjetij. Zraven pa jim zaplemba prinaša še upanje, da bi s tako potezo sistem PL tako destabilizirala, da bi lahko prišli še do Dela in Večera, kar je pravzaprav ponovno glavni predmet poželenja.«
V Laškem so prepričani, da je za to, da bo »Mercator prodan tako, da bo tudi v bodoče služil slovenskim dobaviteljem, bistveno večji garant sistem Pivovarne Laško, ki mora svoje izdelke prodajati na slovenskem trgu, kot pa politika, ki ljudem prodaja izdelke in konstrukte, ki ne sodijo na police Mercatorja«. Pismo pa zaključijo z opozorilom gospodarskemu ministru Lahovniku, češ da volivci od njega res »ne pričakujejo plenilskega pohoda v gospodarstvu«.
Golobič: V stranki Zares ne izsiljujemo
Golobič se je v oddaji na komercialni televiziji odzval na sporočilo za javnost, ki so ga poslali iz Pivovarne Laško. Na ocene Laščanov, da gre vladajoči politiki za vpliv v Mercatorju, zraven da pa jim zaplemba prinaša še upanje, da bi s tako potezo sistem Pivovarne Laško tako destabilizirala, je Golobič dejal, da je zanimivo, da v prvi mož Pivovarne Laško Boško Šrot izreka podobne obtožbe kot vodja opozicije Janez Janša.
Po oceni predsednika Zares je sistem Laškega res destabiliziran, "vendar da ga je destabiliziral Boško Šrot s svojimi prevzemnimi aktivnostmi, z akcijami, ki so zelo sporne". Razvoj v pomembnih slovenskih gospodarskih družbah, ki sodijo v skupino Pivovarne Laško, je zastal. Te družbe so bile žrtve prevzema, stvari v njih pa se ne odvijajo kot bi se morale, zato so delovna mesta v njih ogroženam, je ocenil Golobič. Dodal je, da se z reprogramom kredita, ki ga je NLB odobrila Infond Holdingu, večinskemu lastniku Pivovarne Laško, agonija in tveganja za te družbe še povečuje.