Ljubljana − Pozavarovalnica Sava (Sava Re), ki je v 25-odstotni lasti SDH, sama pa ima deset odstotkov lastnih delnic, je spet potencialna prevzemna tarča, za katero se spet zanima hrvaška družba Adris. Vlogo za pridobitev kvalificiranega deleža v Savi Re je Adris poslal na AZN, ta je to potrdila.
Sergej Simoniti, direktor AZN, je potrdil, da je AZN prejela vlogo skupine Adris za dovoljenje za pridobitev kvalificiranega deleža. To pomeni 33-odstotnega deleža v Savi Re, ki je tudi prevzemni prag. Ko ga zainteresirani prevzemnik doseže, mora (praviloma) dati ponudbo za prevzem družbe.
Sava Re sicer sodi po strategiji upravljanja kapitalskih naložb države med pomembne naložbe, v katerih ima država 25-odstotkov plus eno delnico. Za povrh pa po tej strategiji za pet izbranih družb, med njimi tudi Savo Re, velja še prepoved koncentracije lastništva, po katerem noben lastnik naj ne bi presegal deleža države.
Ob tem so iz SDH pojasnili: »Strategija določa omejitev koncentracije lastništva v družbi Sava Re, katero pa je, zaradi razpršenosti lastništva v družbi (izglasovanje vnosa takega določila v statut družbe in s tem povezana vinkulacija delnic) in težav v zvezi z razkrivanjem podatkov o dejanskih lastnikih delnic na fiduciarnih računih, v praksi težje izvajati kot v primeru družb, v katerih ima država 75 odstotkov ali večji delež glasovalnih pravic.«
Sicer pa na SDH od Adrisa niso dobili nobene vloge ali ponudbe za prevzem Save Re. A spremembe, ki nastajajo v lastniški strukturi Save Re zaznavajo ali kot razkrivajo: »SDH kot delničar družbe Pozavarovalnice Sava v okviru upravljanja spremlja dogajanja pri pomembnejših spremembah lastniške strukture družbe.
Po naših neuradnih podatkih je lahko skupni delež hrvaških lastnikov visok že skoraj 24 odstotkov, največji delež pa bi lahko bil na fiduciarnem računu Zagrebačke banke.
AZN bo prejeto vlogo Adrisa obravnavala predvsem v dveh pogledih: ali je družba dovolj kapitalsko močna in ali tudi vešča z upravljanjem zavarovalnic. Pri tem naj spomnimo, da je Adris leta 2014 kupil največjo hrvaško državno zavarovalnico Croatia, za katero se je takrat, tudi zaradi izrazite zavrnitve hrvaške vlade, neuspešno potegovala Zavarovalnica Triglav. Kakorkoli, ko se bo AZN odločila o prejeti vlogi, bo o tem obvestila Adris, ki je tudi edini na AZN naslovil vlogo o pridobivanju kvalificiranega deleža.
Sava Re: Ključna bo odločitev SDH
Ali bo SDH podprl prevzem Save Re s strani Adrisa? SDH svojih prihodnjih odločitev ne komentira, so odgovorili in dodali, da SDH s strani Adris Grupe ni prejela vloge oziroma ponudbe za prevzem. Na Savi Re pa menijo, da ima SDH kot največji posamični delničar Save Re »kot tak pri morebitnih procesih prevzemanja ključno vlogo«.
Ali je hrvaški Adris, potem ko se očitno zanima za Savo Re, tudi že podal kakšno ponudbo za prevzem, tudi na Savi Re ne vedo oziroma odgovarjajo, da s tem niso seznanjeni. Sicer pa je stališče uprave Save Re, ki jo vodi Zvonko Ivanušič, da »si želimo stabilne lastniške strukture in dolgoročnih lastnikov, ki podpirajo strateško usmeritev družbe«.
Na vprašanje, kaj bi potencialni prevzem pomenil za združitvene procese štirih zavarovalnic Save Re, ki potekajo v letošnjem letu in naj bi se končali konec leta, pa na Savi Re odgovarjajo: »Proces združevanja prinaša sinergije za skupino Sava Re. Verjamemo, da bi katerikoli razumen lastnik takšen proces podprl.«