Sedem milijonov evrov je že na računu Delavske hranilnice

Aerodrom Maribor ima spet novega lastnika. Poslovneži iz Hongkonga so že nakazali kupnino.

Objavljeno
21. december 2016 15.40
Posodobljeno
21. december 2016 19.30
regent električni avtobus
Peter Rak, Nejc Gole
Peter Rak, Nejc Gole

Maribor − Sedem milijonov evrov je že na računu Delavske hranilnice in Aerodrom Maribor je spet zamenjal lastnika. To nam je danes potrdil tudi predsednik uprave Delavske hranilnice Dušan Grlica.

»V medijih in v določenih krogih je bilo izražene veliko skepse v pravilnost odločitve o naložbi in ocen, da bo to na koncu nasedla naložba. Z uspešno in donosno realizacijo prodaje smo dokazali, da je bila odločitev dobra in da smo sposobni posle izpeljati drugače od tovrstnih pričakovanj,« je dodal Grlica.

Tokrat je v Aerodrom vstopil azijski kapital, novi lastnik je podjetje SHS Aviation, ki ima poleg na matičnem Nizozemskem svoje podjetje odprto tudi v Sloveniji.

»Že večkrat sem napovedal, da bo posel predvidoma zaključen še v tem letu,« je dejal Boris Bobek, direktor podjetja RIM projekt s sedežem v Mariboru in od prejšnjega meseca tudi sodirektor Aerodroma Maribor. Kot je takrat dejal, je na položaj sodirektorja prišel na predlog Delavske hranilnice, z njegovim imenovanjem je soglašal tudi kupec, tako da bo zastopal interese obeh strani.

Le štiri dni pred imenovanjem na to funkcijo je Bobek prevzel tudi vodenje mariborskega podjetja RIM projekt, ki ga je letos ustanovilo podjetje Sheng Yi Investments z Britanskih Deviških otokov. Ta je lastnica družbe Vinag Construction, ki se je prej imenovala Shihlien Apes in naj bi v Mariboru postavila tovarno baterij. Direktor Vinag Construction je tajvanski Kitajec David Pu, sicer direktor Vinag International.

Spomnimo, David Pu je junija pojasnil, da je oddal od šest do sedem milijonov evrov vredno ponudbo za nakup Aerodroma, a da je pri tem poslu samo posrednik. Pu je v Mariboru ustanovil Vinag International, ki je zdaj v lasti Sang Weija, solastnika Vinmarja. Wei je prodajo Aerodroma Maribor prejšnji mesec po neuradnih podatkih potrdil, smo poročali.

Družbenik in direktor Vinmarja pa je tudi Nizozemec Harm Jan Prins, ki je znan po poslovanju s kitajskim kapitalom v Mariboru. Ta je generalni direktor belgijske družbe SHS Antwerp Aviation. Ta družba je prejšnji mesec v Ljubljani odprla podjetje VLM Airlines, letalski prevozi. Direktorji družbe so Prins ter Yeung Gillian Yuen in Pang Siu Yin iz Hongkonga. Slednja sta tudi direktorja podjetja SHS Aviation zračni promet, ki jo je prav tako prejšnji mesec ustanovil nizozemski finančni holding SHS Aviation B. V., ki je tudi lastnik SHS Antwerp Aviation. Belgijski mediji poročajo, da za SHS Aviation B. V. stoji kitajski kapital.

SHS Antwerp Aviation je letos septembra kupil bankrotiranega belgijskega letalskega prevoznika VLM Airlines. Ta ima v lasti šest letal Fokker 50, sedež pa na letališču v Antwerpnu, je izjavo stečajnega upravitelja povzel nizozemski portal upinthesky.nl.

S kupci ponovno na ogledu letališča

Bobek je bil danes s kupci - to so Siu Yin Pang in Yuen Yeung Gillian iz Hongkonga ter Nizozemec Harm Jan Prins - ponovno na ogledu mariborskega letališča, ki so ga investitorji označili za »spečo Trnuljčico«. Po Bobkovih besedah jim ni jasno, kako ima lahko letališče s tako solidno urejeno infrastrukturo ter lego tako porazne poslovne rezultate. Prepričani so, da je mogoče zgodbo spisati na novo, sicer pa o njihovem poslovnem načrtu ne more dajati izjav, saj je ta menda še v nastajanju.

Je pa Bobek začuden nad poročanjem nekaterih medijev, v katerem naj bi bilo tudi veliko ugibanj in neresnic. »Prodaja je predmet dogovora med poslovnimi subjekti, investitorji so pripravljeni vložiti svoj denar, zato ne razumem, zakaj se želi zadevo problematizirati in jo prikazati kot sumljivo transakcijo,« meni Bobek. Kakšna je vloga podjetja RIM projekt pri prodaji Aerodroma Maribor, ni hotel podrobneje pojasnjevati, sicer pa bodo kmalu izdali tudi uradno sporočilo.

Tveganje, če ne dobijo dolgoročnega najema

Danes popoldne je bilo nakazanih šest milijonov kupnine. So pa novi lastniki s tem prevzeli tudi tveganje, če Aerodrom Maribor na državnem razpisu ne bi dobil dolgoročnega najema letališke infrastrukture. Na nevtralnem računu so še dodatni trije milijoni evrov, ki bodo sproščeni, če oziroma ko bo ta pogoj izpolnjen, načeloma pa so namenjeni za nadaljnje investicije, medtem ko so namigovanja o morebitnih provizijah odločno zavrnil.

Ministrstvo za infrastrukturo je razpis objavilo prejšnji teden, prijave zbirajo do konca januarja 2017, vendar skoraj ni dvoma, da ima Aerodrom Maribor nekatere nedosegljive prednosti pred potencialnimi konkurenti in da si bo najem tudi zagotovil.

Po novem bo treba za letališko infrastrukturo plačevati tudi najemnino, in sicer 92.000 evrov na mesec. Kar je glede na dosedanji promet zelo visok znesek, vendar naj bi imeli prihodnji lastniki z mariborskim letališčem drugačne načrte kot do zdaj. Podjetji SHS Aviation in VLM Letalski prevozi, ki sta registrirani tudi v Sloveniji, naj bi iz Nizozemske v Maribor preselili šest letal Fokker 50. Vendar naj bi bil to le bolj ali manj nepomemben del prihodnjega razvoja, v ospredju naj bi bila vzpostavitev nekakšnega tranzitnega centra za potniški in tovorni promet z neposrednimi letalskimi povezavami z Azijo.

Kakor koli že, lastništvo Delavske hranilnice je očitno končano, njihovo upravljanje pa v vseh pogledih neuspešno. Kljub temu bodo ob tem projektu solidno zaslužili, ob vložku tri milijone evrov so zdaj iztržili še enkrat več. Z napovedano prodajo je zadovoljen tudi mariborski župan Andrej Fištravec, saj se je po njegovem mnenju s tem končalo umiranje na obroke, ki je trajalo dve desetletji. Kot je dejal, so očitno v Delavski hranilnici ugotovili, da je »vodenje letališča zelo poseben posel, zato so se pametno odločili poiskati novega strateškega lastnika«.