Indonezija je prejšnji teden napovedala preiskavo v ameriškem podjetju Google, kar nakazuje, da družba ni želela sodelovati s tamkajšnjim davčnim uradom, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Google sicer vztraja, da je podjetje Indoneziji od leta 2011, ko so tam odprli svoje prostore, poravnalo vse davke. Danes so davčni preiskovalci podjetje tudi obiskali, eden od preiskovalcev pa je za AFP povedal, da Google ni izpolnil svojih obveznosti, ob tem pa je v največjem gospodarstvu jugovzhodne Azije zaslužil milijone dolarjev.
Ne samo davki, tudi visoka kazen
Če oblasti ugotovijo, da Google za lansko leto ni plačal davkov, bi bilo lahko podjetje prisiljeno v plačilo ne samo davkov, ampak tudi visoke kazni. Vse skupaj bi lahko naneslo okoli 5,5 milijarde rupij (okoli 370 milijonov evrov), še poroča AFP.
Iz Googla so prejšnji teden sporočili, da je družba vedno sodelovala s tamkajšnjimi oblastmi, prav tako je vedno plačala vse predpisane davke. Google sicer ni edino ameriško podjetje, ki se je znašlo pod drobnogledom Džakarte, ta namreč pritiska tudi na Facebook in Yahoo.
Apple s težavami na Japonskem
Z novimi težavami pa se na Japonskem sooča Apple. Oblasti v Tokiu so namreč podjetju naložile plačilo 118 milijonov dolarjev (106 milijonov evrov) plačila davkov za nazaj, in sicer zaradi transakcije denarja na Irsko.
Tokijski regijski davčni urad je namreč enemu od Applovih hčerinskih podjetij, iTunes KK, naročil plačilo 12 milijard jenov (106 milijonov evrov) neplačanih davkov, podjetje pa naj bi vsoto že plačalo, poročanje tamkajšnjih medijev povzema AFP.
Japonske oblasti so sicer odkrile, da je bilo iz podjetja iTunes KK preko Appla Japan na irsko podružnico prenesena večja vsota dobička. Tokijski inšpektorji so prepričani, da bi moral biti preneseni denar opredeljen kot nadomestilo za uporabo avtorskih del v sklopu davka na prihodek, vendar podjetje tega ni storilo. Tako Japonska kot Apple zadeve nista komentirala.













