Ljubljana –Z današnjim dnem je vodenje DZS prevzel Jože Jaklin, ki je na tem mestu nasledil Bojana Petana. DZS mora do konca leta prodati za 30 milijonov evrov premoženja, v kar Petan kljub pomislekom največje upnice ne dvomi.
Na vprašanje, zakaj je odstopil kot predsednik uprave DZS, nam je Petan odgovoril, da zaradi imenovanja za generalnega direktorja Term Čatež. Nadzorni svet mu je podelil dvoletni mandat, ki ga je začel 1. avgusta. Mesto prvega človeka v DZS, ki pod seboj združuje založniško-medijski steber s časopisno hišo Dnevnik, trgovski steber s trgovinami s pisarniškim materialom ter turistični del s Termami Čatež in Marino Portorož, je danes prevzel Jože Jaklin, ki se včeraj na naše klice ni odzval. »Nova uprava družbe bo profesionalno nadaljevala urejanje odnosov s poslovnimi bankami upnicami,« je poudaril Petan.
Letno poročilo skupine DZS za leto 2014 kaže, da je imela skupina konec lanskega leta za 124 milijonov evrov dolgoročnih finančnih obveznosti in za 55 milijonov evrov kratkoročnega finančnega dolga. Od tega je imela skupaj za 148 evrov dolga pri bankah. EBITDA je lani znašal 15,8 milijona evrov.
S 50 milijoni evrov je največja upnica DZS Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB), kjer pa očitno dvomijo, da bo DZS uspelo izpolniti januarja sklenjen dogovor o reprogramu dolgov. To so nedavno tudi javno povedali. Reprogram namreč predvideva dezinvestiranje, ker pa DZS zaradi sklepa sodišča z naložbami ni mogla ves čas razpolagati s premoženjem, je po besedah Tanje Štrukelj iz DUTB malo verjetno, da bo DZS načrt uspelo izpolniti. Zato so upniki družbi že naročili nove cenitve premoženja. Večina je že narejenih, septembra pa naj bi bila končana tudi cenitev Term Čatež. Ali to pomeni, da bodo upniki zasegli premoženje skupine, Štrukljeva ni mogla napovedati. »Iskali bomo način za najboljše poplačilo,« je pojasnila.
Kaj o dvomih DUTB pravi Petan? »DUTB je eden od finančnih upnikov do DZS in je od vsega začetka podpiral program finančnega prestrukturiranja družbe DZS, d.d. in nikoli ni izrazil dvomov o uresničljivosti programa finančnega prestrukturiranja družbe,« je odvrnil in poudaril, da rezultati poslovanja družbe v prvih osmih mesecih letos kažejo na bistveno izboljšanje. Družba je med januarjem in avgustom ustvarila za 28 milijonov evrov prihodkov in 2,3 milijona evrov EBITDA, kar je 20 odstotkov bolje kot v enakem obdobju lani. Dejal je, da se program prodaje premoženja odvija po z načrtu finančnega prestrukturiranja in bo do konca leta uresničen cilj, da se proda 30 milijonov evrov premoženja DZS.
Petan je potrdil, da bodo Terme Čatež prodale Marino Portorož najpozneje do 1. oktobra, v ožjem izboru sta dva ruska in en italijanski ponudnik, DZS prodaja še apartmajsko naselje Residence Marina. Prodajo obeh vodi UniCredit, uspelo pa jim je že prodati Terme Ilidža.
Dividende iz Dnevnika
Kot kaže, lahko DZS tudi letos računa na prilive iz Dnevnika. Njeni delničarji so na skupščini sklenili, da družba za dividende nameni dobrih 660.000 evrov. DZS bo prejel 35 odstotkov te vsote, DZS Investicije in Delo Prodaja, ki prav tako sodita v skupino DZS, pa po 16 oziroma 10 odstotkov.