Ajdovščina − Pipistrel in kitajsko podjetje Sino Group, partnerja v 350 milijonov evrov vrednem sedemletnem projektu, sta se po besedah direktorja in solastnika Pipistrela Iva Boscarola zavezala k dolgoročnem partnerstvu. Eden ciljev sodelovanja je povečanje števila razvojnih projektov, s čimer želita izkoristiti potencial v letalstvu na Kitajskem.
»Glede na tržno analizo trenutnih razmer v splošnem letalstvu na Kitajskem vidimo skupaj s kitajskim partnerjem velik potencial za sodelovanje. Še posebej zato, ker je Kitajska s potrditvijo certifikatov za štiri Pipistrelove modele letal odprla velikanske možnosti za prodajo na Kitajskem,« je na današnji novinarski konferenci poudaril Boscarol. Kitajsko je označil za letalski trg prihodnosti.
Ugoden trend v razvoju zelenega letalstva
Partnerja vidita ugoden trend predvsem v razvoju tako imenovanega zelenega letalskega prometa, sodelovanje pa bosta nadgradila z lastniškim povezovanjem. Pri tem bo Sino Group do konca leta pridobila pet odstotkov Pipistrela in zanj odštela deset milijonov evrov, Ivo in Taja Boscarol pa bosta postopoma v sedmih letih postala 10,5-odstotna solastnika družbe Sino Group.
Tudi premier Miro Cerar je izpostavil velik potencial, ki ga ima kitajski trg. Ta je zelo pomemben za vsa za slovenska podjetja, je dejal in spomnil, da se je sodelovanje med slovensko in kitajsko vlado v zadnjih letih izboljšalo.
Ajdovsko podjetje je dogovor s kitajsko družbo podpisalo konec prejšnjega tedna. Kot je danes podrobneje pojasnil Boscarol, bodo v okviru projekta na Kitajskem zgradili več proizvodnih obratov za proizvodnjo Pipistrelovih Letal. Izdelovali bodo električna modela ultra lahkih letal Alpha Electro in hibridno letalo Panthera, na leto več kot 500.
Po sto letal za kitajski trg nameravajo na leto izdelati tudi v Ajdovščini, samo v prihodnjem letu po podpisanem dogovoru 80. Sino Group si je v sodelovanju s Pipistrelom zagotovil izključno pravico uporabe Pipistrelove tehnologije in proizvodnje dveh modelov letal ter pravico do prodaje teh letal na Kitajskem in 13 držav Jugovzhodne Azije.
Medsebojni učinki sodelovanja so v okviru sedemletnega projekta, ki bo poleg izdelave letal in gradnje novih proizvodnih centrov vključeval tudi gradnjo letalske steze ter objektov za vzdrževanje letal in šolanje pilotov, ocenjeni na več kot 500 milijonov evrov.
Pipistrel bo del teh sredstev namenil za razvoj novega inovativnega potniškega letala z 19 sedeži, ki ga bo poganjala hibridna tehnologija elektrike in vodikovih gorivnih celic. Letalo je načrtovano kot javni prevoz med mesti na Kitajskem in kasneje po vsem svetu.