Nekoč drugo največje britansko gradbeno podjetje se je zaradi visokih dolgov znašlo v stečaju. Dolguje visoke zneske številnim podizvajalcem, ki se bojijo, da bodo ostali praznih rok.
Britansko gradbeno podjetje Carillion je nastalo leta 1999 z razdružitvijo podjetij Tarmac in Carillion. Podjetje Carillion je zadnji dve desetletji gradilo številne pomembne zgradbe in infrastrukturne gradbene projekte po vsej Veliki Britaniji ter skrbelo za delovanje že zgrajenih objektov. Upravljalo je 50.000 stanovanjskih enot v 360 objektih ministrstva za obrambo in 50 zaporniških objektov, skrbelo je za šolske obroke v 218 britanskih šolah in upravljalo zdravstvene objekte, v katerih so skupaj zdravili več kot 11.000 hospitaliziranih bolnikov. Carillion je veljal za drugo največje britansko gradbeno podjetje, vendar je izvajal gradbene projekte tudi v tujini, na primer v Kanadi in na Bližnjem vzhodu, kjer je sodeloval tudi pri gradbenih projektih za svetovno nogometno prvenstvo v Katarju leta 2022. Carillion je zaposloval 43.000 ljudi po vsem svetu in sklenil 450 pogodb z britansko vlado.
Lani je podjetje priznalo, da je imelo že nekaj časa težave z visokimi dolgovi, ki so se sčasoma nakopičili in nazadnje znašali približno 1,5 milijarde funtov. Pred tednom dni je bilo podjetje Carillon prisiljeno razglasiti stečaj. Stečajni upravitelj zdaj preverja vse sklenjene pogodbe podjetja Carillion in postopek bi lahko trajal več mesecev. Britanska vlada, ki je s podjetjem Carillion sklenila 450 pogodb, je od stečajnega upravitelja zahtevala, naj razširi in pospeši preiskavo ter razišče ravnanje ljudi, ki so vodili podjetje, ko se je to znašlo v težavah.
Vlada vztraja, da je treba čim prej izvedeti, kdo je odgovoren za stečaj nekoč uspešnega gradbenega podjetja. Treba bo raziskati ravnanje nekdanjega izvršnega direktorja Richarda Howsona, ki so ga kritizirali že leta 2016, ker mu je podjetje za tisto leto izplačalo 1,5 milijona funtov plače in nagrad. Howson je zaradi težav podjetja Carillion julija lani odstopil s svojega položaja, plačo pa bi moral prejemati še do oktobra letos. Tudi finančni direktor Richard Adam je leta 2016 prejel skoraj 1,1 milijona funtov plače in nagrad, nato se je decembra tega leta upokojil po devetih letih dela pri Carillionu.
Carillion je v različnih projektih sodeloval z okoli 30.000 manjšimi podjetji in jim zdaj dolguje veliko denarja.
Britanska vlada sicer obljublja, da bo naredila vse, da bi plačala zaposlenim in malim podjetjem, ki so za podjetje Carillion izvajala javna naročila, vendar večina predstavnikov manjših podjetij ne verjame vladnim zagotovilom in dvomi, da bodo res kdaj videli denar, ki jim ga dolguje nekdanji britanski gradbeni velikan.