Slaba banka (DUTB) slabo gospodari s Cimosom

Družba je še zmeraj brez nadzornikov, prihodnji teden bi zato lahko ostala še brez predsednika uprave.

Objavljeno
21. avgust 2014 17.09
tlo cimos
Boris Šuligoj, Koper, Je. G., Delo.si
Boris Šuligoj, Koper, Je. G., Delo.si
Koper – Jutri se morajo dobavitelji Cimosa izjasniti o predlogu Cimosovih lastnikov o poplačilu njihovih terjatev. Če ne bo dovolj podpore, bodo morali počakati na načrt finančnega prestrukturiranja, ki bi moral biti narejen do 3. septembra. Zaposleni v Cimosu so zaskrbljeni, saj je vse bolj očitno, da lastniki slabo rešujejo Cimosovo finančno zanko.

Cimos je po današnjih informacijah iz podjetja dobaviteljem slovenskih Cimosovih družb, ki so v postopku prisilne poravnave, predlagal, naj odpišejo 45 odstotkov terjatev, 25 odstotkov bi jih dobili poplačanih kmalu, preostalih 30 odstotkov pa čez štiri leta. Tudi čebi na tak pogoj pristali vsi dobavitelji slovenskega dela Cimosa, to ne zadošča. Predlagatelji zahtevajo, da tudi dobavitelji Cimosovih družb v tujini (ki niso v prisilni poravnavi) odpišejo četrtino svojih terjatev, 40 odstotkov bi dobili poplačanih takoj, 35 odstotkov pa v dveh letih. Če tudi velik del teh dobaviteljev ne pristane na takšno poravnavo, formula posebnega reševanja dobaviteljev propade in morajo počakati na (verjetno) še slabše pogoje prisilne poravnave. Koliko je vseh terjatev Cimosovih dobaviteljev, nam v koprski upravi nočejo povedati, trdijo pa, da bistveno manj kot 90 milijonov evrov.

Vodstvo se ne ukvarja z novimi posli

Kako z urejanjem Cimosovih vrst ni vse v redu, priča tudi podatek, da je družba še zmeraj brez nadzornikov, čeprav prihodnji teden poteče mandat Janezu Gradišku, začasnemu predsedniku uprave. Če tega ne uredijo v nekaj dneh, bo podjetje brez uprave. Tudi sicer se vodstvo družbe ukvarja samo še formalnostmi postopka prisilne poravnave, s terjatvami in dolgovi. Pogovorov o novih poslih ni več.

Predsednik uprave je danes objavil poslovno poročilo družbe v postopku prisilne poravnave. Delniška družba je v sedmih mesecih letos ustvarila za 248 milijonov evrov prihodkov od prodaje in 37,5 milijona evrov izgube. Dolgoročne in kratkoročne finančne obveznosti so 31. julija znašale ravno toliko, kot je bilo vse prodaje – 248 milijonov evrov. Poslovnih obveznosti je bilo 133, 4 milijona in so se v enem mesecu povišale za 5,1 milijona evrov na račun obresti do bank in obveznosti do dobaviteljev.