Danes bodo odrezali vrh agencije za letalstvo

Nenavadna poraba denarja za fototapete za 5100 evrov, drage selitve in pošiljanje daril.

Objavljeno
12. februar 2014 22.38
tlo kotnik
Anuška Delić, Ozadja
Anuška Delić, Ozadja

Ljubljana – Po naših neuradnih informacijah bo vlada danes razrešila direktorja agencije za letalstvo Žigo B. Kotnika. Ministrstvo za infrastrukturo in prostor je namreč relevantno gradivo že posredovalo vladi, odločitev pa bo menda padla danes.

Direktorju javne agencije za letalstvo Žigi B. Kotniku so pred njegovo prvo razrešitvijo očitali nesmotrno porabo. Odkar se je na podlagi odločbe upravnega sodišča vrnil na direktorski položaj, so se začeli povečevati tudi zunanji stroški agencije. Tam se sklicujejo na stroške selitve.

Žiga B. Kotnik je po odločitvi upravnega sodišča, ki je razveljavilo vladni sklep o razrešitvi, spet postal direktor Javne agencije za civilno letalstvo (JACL) 22. oktobra, po reviziji razrešitvenega postopka, ki jo je vodilo ministrstvo za infrastrukturo in prostor (MZIP), ga bo vlada danes po neuradnih podatkih razrešila. Kotnikova izobrazba oziroma izpolnjevanje pogojev za zasedbo tega položaja je bilo večkrat javno izpostavljeno kot domnevno sporno in ministrstvo je potrdilo, da so med drugim preverili tudi »verodostojnost pridobljene izobrazbe direktorja«. Kaj so v zvezi z njegovo izobrazbo odkrili, še ni jasno.

Naval inšpekcij

Poleg tega smo na MZIP še preverjali, kako poteka (že drugi) izredni nadzor nad delom JACL, ki ga je minister Samo Omerzel odredil novembra lani. Pojasnili so, da se je končal januarja, strokovna komisija pa je »ugotovila določene nepravilnosti«. Za izvedbo nadzora so zdaj prosili še ministrstvo za finance in računsko sodišče. Po naših informacijah so se revizorji računskega sodišča na JACL mudili prav v teh dneh, medtem ko prihodnji teden pričakujejo še evropsko inšpekcijo EASA (Evropske agencije za varnost v letalstvu).

Povrhu se z JACL in tudi njenim direktorjem še vedno ukvarja policija, kjer so že leta 2012 vodili predkazenski postopek v zvezi z odpuščanjem na agenciji. Na ljubljanski policiji so potrdili, da predkazenski postopek, »ki se navezuje na sume kaznivih dejanj nevestnega dela v službi, šikaniranja in suma ponarejanja listin«, še poteka. Maja lani so na Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani podali kazensko ovadbo zoper eno osebo zaradi utemeljenega suma storitve kaznivih dejanj ponarejanja listin in goljufije.

Skok s 26.000 na 168.000 evrov stroškov

Ker so Kotnika s položaja direktorja prvič odnesli tudi očitki o domnevno nepregledni porabi na JACL, smo preverili, kaj o tej razkriva aplikacija Supervizor. Prvo, kar bode v oči, je, da je imela agencija novembra, ko se je Kotnik vrnil, slabih 26.000 evrov zunanjih stroškov (plačil zasebnemu sektorju), decembra se je ta znesek povečal na dobrih 168.000 evrov, januarja pa se je nekoliko zmanjšal, a le na 70.000 evrov. Na agenciji navajajo, da so imeli višje stroške zaradi selitve z Vožarskega pota na Kotnikovo ulico in zaradi ureditve prostorov na novi lokaciji.

Čeprav agencija že od 18. novembra deluje na novi lokaciji, je za selitev šele 27. decembra plačala 23.790 evrov samostojnemu podjetniku Robertu Virantu, ki je, trdijo, dal ugodnejšo ponudbo. Cena je na prvi pogled nekoliko visoka, če, denimo, upoštevamo, da so ministrstvo za notranje zadeve skupni stroški selitve NPU in drugih organizacijskih enot z osmih lokacij stali dobrih 139.000 evrov oziroma 218 evrov na delovno mesto, selitev JACL pa je po preračunu stala 457 evrov na delovno mesto (brez selitve računalniške opreme). A čeprav je šlo po črki zakona za naročilo majhne vrednosti, obvestila o njegovi oddaji na portalu javnih naročil nismo našli.

Kar zadeva ureditev prostorov na novi lokaciji, je ta vključevala tudi polepšanje sten s fototapetami z motivi letal, ki so bile za 5100 evrov naročene pri podjetju RSN Media. Ponudba Geko Vizualne komunikacije je bila namreč, pišejo, dražja. Toda pregled spletnih strani obeh družb kaže, da RSN izdeluje fototapete, Geko pa najbrž ne, kar smo preverjali pri lastniku, ki se je razburil: »Nikdar več me ne vznemirjajte pisuni!!! Krivi za stanje v Sloveniji.«

DHL in daljnogledi

Čeprav so Kotniku pred prvo razrešitvijo očitali domnevno drobljenje naročil, menda zaradi izogibanja postopkom javnega naročanja, smo decembra prek Supervizorja zaznali tri plačila agencije istemu podjetju – Unistar LC – v skupni višini 44.353 evrov, kar že presega mejo za izvedbo postopka javnega naročanja. Na JACL so pojasnili, da je Unistar izvedel selitev računalniške opreme na novo lokacijo, pri njih so kupili računalniško opremo in brezprekinitveno napajanje UPS. Protiponudbe so pridobili pri treh različnih podjetjih – pri vsakem za eno od naročil, a Unistar je bil v kar treh primerih najugodnejši.

Prav tako je JACL decembra porabila kar 1350 evrov za poštno pošiljanje prek servisa DHL, saj je direktor »predstavnikom tujih letalskih oblasti in mednarodnih institucij skladno s poslovnimi običaji prek DHL poslal voščila in novoletno darilo«. Konec januarja pa je agencija pri podjetju Stal elektronik kupila šest povečevalnih stekel, dva daljnogleda, šest svetilk in sedem GPS-adapterjev za 3500 evrov, češ da jih potrebujejo letalski nadzorniki za preverbo poškodb na zrakoplovu (povečalo), tudi dodaten vir svetlobe jim pride prav (svetilke), daljnoglede pa potrebujejo za nadzor nad jadralnimi padalci.

O tem, ali JACL res učinkovito izvaja nadzor letalske dejavnosti, bomo pisali v ponedeljkovih Ozadjih, ko bomo razkrili ravnanje agencije v primeru letalske družbe Linxair.