Dell Technologies, novi IKT-gigant

Združujejo se znamke Dell, EMC Information Infrastructure, VMware, SecureWorks, Pivotal, RSA ter Virtustream.

Objavljeno
09. september 2016 19.01
Miran Varga
Miran Varga

Manj kot leto dni po napovedi podjetja Dell, da kupuje konglomerat EMC za zajetnih 67 milijard ameriških dolarjev, je posel končan. Luč sveta je 7. septembra ugledal nov tehnološki gigant – Dell Technologies, ki zdaj kotira na newyorški borzi pod oznako DVMT. Gre za največje tehnološko podjetje v zasebni lasti.

Kot zadnji med regulatornimi organi po svetu so soglasje prevzemu dali na Kitajskem – tamkajšnje ministrstvo za trgovino si je vzelo največ časa za pregled poslovanja omenjenih družb. Delničarji družbe EMC so bili nad prevzemno ponudbo seveda navdušeni, saj jih je kar 98 odstotkov glasovalo za prodajo (delnic) podjetja.

»Gre za zgodovinski dogodek družb Dell in EMC. Novo podjetje ima odlične obete za nadaljnjo rast, saj je prisotno na vseh strateških področjih panoge IT in pripravlja rešitve naslednje generacije, vključno z rešitvami za digitalno preobrazbo, programsko določene podatkovne centre, konvergenčno infrastrukturo, hibridne oblake, mobilnost in varnost,« je podobo novega podjetja v izjavi za javnost strnil Michael Dell, predsednik uprave in generalni direktor Dell Technologies, ter dodal: »Že zdaj zelo veliko vlagamo v raziskave in razvoj ter inovacije, 140.000 zaposlenih po svetu pa zagotavlja izjemno prilagodljivost, skrb za stranke in podporo podjetjem vseh velikosti.«

Še odtenek bolj čustven je bil dolgoletni direktor družbe EMC Joe Tucci, ki je dejal: »Ponosen sem na vse, kar smo zgradili kot EMC – od skromnih začetkov kot zagonsko podjetje v Bostonu do svetovnega tehnološkega podjetja, predanega uresničevanju želja strank. Kombinacija Dell in EMC ustvarja novega giganta v industriji, takega, ki premore vse tehnologije za naslednje obdobje IT-industrije.«

Dell Technologies bo imel pod okriljem celo vrsto blagovnih znamk, podedovanih po EMC. To je popolnoma logično, saj se vlečnih konjev in uspešnic ne ukinja. Nova korporacija bo svoje izdelke in storitve tržila pod blagovnimi znamkami Dell, EMC Information Infrastructure, VMware, SecureWorks, Pivotal, RSA ter Virtustream, ki si bodo ustrezno razdelile prodajni portfelj.

Poslovnim strankam se bo novo podjetje predstavljalo kot Dell EMC, medtem ko bodo računalniki in mobilne naprave še naprej nosili le oznako Dell. Na posameznih področjih bodo vsaj na začetku seveda nastala prekrivanja v ponudbi, kar se je sicer dogajalo že v EMC »federaciji«, a to ne moti niti strank niti podjetja. V prihodnje bo seveda sledila racionalizacija na pogled neobvladljive ponudbe, saj si novi gigant vendarle ne želi, da bi stranke imele na račun obsežnosti ponudbe težave in dvome o svojih nakupnih odločitvah (kot se to zaradi poplave oblačnih storitev, pridobljenih v številnih nakupih, dogaja Oraclu).

V bistvu je Dell Technologies zdaj edini ponudnik, ki poslovnim uporabnikom lahko ponudi vse na enem mestu – od naprav do podatkovnega centra in infrastrukture v oblaku. Njegovi največji konkurenti za IT-prestol bodo Hewlett Packard Enterprise, IBM ter Lenovo.

Ponudba rešitev oziroma menu, če želite, podjetja Dell Technologies je res zelo velika. Zanimivo bo opazovati, kako se bo novi gigant lotil upravljanja strank, inovacij, internih trenj ter računovodenja. A tudi konkurentom ni lahko, Hewlett-Packard je svojo poslovno ponudbo odcepil v podjetje Hewlett Packard Enterprise, medtem ko že dolgo »krvaveči« IBM nože brusi predvsem na področju podatkovnih centrov s poudarkom na analitki, kjer v ospredje postavlja svojo stvaritev Watson.

Nikakor ne gre podcenjevati hitro rastočega kitajskega velikana Lenovo, ki ima svoje načrte v segmentu poslovnih uporabnikov in podatkovnih centrov. V bistvu se trenutno zdi, da Michael Dell stavi predvsem na velikost in obseg ponudbe, medtem ko drugi ponudniki iz sveta podatkovnih centrov prisegajo na shujševalne kure in skromnost.

A Dell Technologies se bo spopadel še s tekmeci, kot so Amazon, Google ter Microsoft, saj njihove storitve in platforme v oblaku Web Services, Cloud Platform ter Azure že uspešno obdelujejo veliko podatkov podjetij. Direktor novega giganta sicer obljublja, da bo novo podjetje še vedno skrbelo za inovacije, zato bomo z zanimanjem spremljali, kam bo v resnici vlagalo svoje prihodke.

Hibridna prihodnost

Nobenega dvoma ni, da bo kombinacija ponudbe, ki jo zmoreta Dell in EMC, obvladovala področje podatkovnih centrov. Prav mogoče je, da bodo podjetja v novem velikanu videla idealnega partnerja, ki jim lahko vse zagotovi na enem mestu. Mogoč je seveda tudi drug scenarij – da se podjetja ne bodo želela »vezati« na le enega ponudnika in bodo svoj tehnološki proračun razdelila med več ponudnikov.

Dell Technologies že zdaj stavi na hibridni oblak, pri čemer bi bilo treba spomniti, da VMware, Virtustream in nekatere druge »podružnice« Dell Technologies že ponujajo tudi storitve javnih oblakov. Eno je jasno – Dell Technologies premore dovolj strojne in programske opreme, da lahko obvladuje tako storitve javnih oblakov kot zasebne podatkovne centre.

V bistvu se je IT-industrija že odločila, da je prihodnost v hibridnih oblakih, tisto, kar je podjetjem zamolčala, pa je predvsem to, da so hibridni oblaki za večino najbrž le vmesna postaja, saj si ponudniki želijo večino IT-bremen obdelovati v javnih oblakih, ki so cenejši. A do takrat bo preteklo še zelo veliko časa in terabajtov.

Pat Gelsinger, izvršni direktor družbe, je na nedavnem dogodku VMworld ocenil, da bo prehod na oblačne rešitve počasnejši, kot je najprej kazalo, saj informatiki zelo dobro branijo svoje otočke. Delež med tradicionalnimi IT-implementacijami in poslovanjem iz oblaka naj bi se izenačil (torej dosegel razmerje 50 : 50) šele leta 2021.

Stanje je seveda povsem drugačno med zagonskimi podjetji, ki jih tako rada izpostavlja industrija, predvsem kot pionirje in inovatorje. Njihove ideje in rešitve dobesedno temeljijo na oblačnih tehnologijah, a slika v drugih podjetjih je skoraj povsem nasprotna. In prav zato se zdi Dell Technologies odličen partner za digitalno preobrazbo poslovanja.