Ljubljana – Lastniki ACH bodo danes odločali o ključni zahtevi, s katero banke upnice pogojujejo dogovor o prestrukturiranju dolga holdingu Hermana Rigelnika; na mizi bo odločanje o tem, da se večinski delež novomeškega Adria Mobila s Proteja vrne pod okrilje ACH.
Čeprav je holding ACH nedavno vendarle dobil novega direktorja (to je postal dosedanji direktor družbe Autocommerce Rasto Oderlap), v družbi ostaja kar nekaj nerešenih vprašanj. Prvo na seznamu je vprašanje lastništva novomeške Adria Mobil, ki so ga zasebni lastniki ACH tik pred novim letom speljali na svojo družbo Protej.
Prednovoletni manever je povzročil precej slabe volje med bankami, do katerih ima skupina ACH za več kot sto milijonov evrov dolgov. Najbolj neomajne, kot je slišati, so tuje banke, ki vztrajajo pri preklicu sklepov novoletnih skupščin oziroma, da se v lastništvu Adria Mobila vzpostavi stanje iz lanskega decembra: takrat je bil novomeški proizvajalec avtodomov in počitniških prikolic še pod okriljem ACH, ki ga bomo prek DUTB reševali tudi davkoplačevalci.
Na naše vprašanje, ali je odločanje o prenosu 65,7-odstotnega deleža Adria Mobila na ACH, uvrščeno na dnevni red današnje skupščine Proteja, je njegova direktorica Mojca Novak pisno odgovorila, da bodo na skupščini govorili tudi o tem. Potrdila je tudi, da je Hypo Alpe Adria Bank zaradi prenosa Adria Mobila vložila tožbo zoper Protej.
Z odločanjem o Adria Mobilu se mudi, saj je ureditev tega vprašanja tudi ena ključnih zahteva bank upnic za dogovor o finančnem in poslovnem prestrukturiranju holdinga, zanj pa ima uprava Rasta Oderlapa časa le še do konca avgusta. Banke v zameno za reprogram zahtevajo tudi odprodajo premoženja, zato so v v ACH že začeli postopek za prodajo ponudnika storitev mobilne telefonije Debitela. ACH prodaja tudi več nepremičnin, med drugim poslovno stavbo na Baragovi 5 v Ljubljani, ki ima preko 4500 kvadratnih metrov površine in 3200 kvadratnih metrov zemljišča.