Dogajanje ob odhodu zaposlene bo preveril še izvedenec

Terme Dobrna nekdanjemu direktorju očitajo hudo malomarnost, drug drugemu pa očitajo vplivanje na priče.

Objavljeno
05. junij 2017 21.15
Špela Kuralt
Špela Kuralt

Celje – Terme Dobrna od nekdanjega direktorja Jožefa Duha zahtevajo 83.700 evrov, saj leta 2012 naj ne bi zaščitil interesov družbe ob odhodu ene od sodelavk. Ko je odšla v Rimske terme, so tam beležili skokovito rast italijanskih gostov, na Dobrni pa je prodaja v Italiji močno upadla. Duhova obramba se že od začetka postopka navedbam iz Dobrne skoraj posmehuje, češ, da en sam človek oziroma njegov telefon toliko škode pač ne more narediti.

Da sta bila prav odhod Elisabette Corniali in njena italijanska telefonska številka »kriva« za skokovito rast števila italijanskih gostov v Rimskih termah, je na včerajšnji obravnavi na celjskem okrožnem sodišču dejal njen nekdanji sodelavec v Rimskih termah, ki danes dela na Dobrni, Leon Tomašić: »Tisti teden, ko je prišla, je v Rimskih termah število italijanskih gostov zelo poskočilo, in sicer za kar 740 prenočitev v enem tednu! Bilo je nenavadno, zato sem to spremljal. S sabo je prinesla dva računalnika in telefonsko številko.«

Kot je na zadnjem naroku pričal direktor Term Dobrna Aleš Semeja, so leta 2013, torej pol leta po odhodu Cornialijeve, v Termah Dobrna imeli 35-odstotni upad italijanskih gostov, v Rimskih termah pa kar 63-odstotno rast.

Cornialijevo so na sodišču že zaslišali in takrat je dejala, da sicer drži, da je telefonsko številko vzela s sabo, ampak da gre za njeno številko, ki jo ima že dvajset let. Takrat je pričala, da jo je avgusta 2012, potem ko je konec julija odšla z Dobrne, še klicalo nekaj gostov za Dobrno in da je šlo za nekaj deset klicev, a manj kot sto. Tomašić je pričal drugače: »Ne razumem sicer italijansko, ampak vem, da je rekla: 'No, no Terme Dobrna, Terme Romane.' Pa mi ni treba znati italijansko, da vem, kaj se je dogajalo. Ker takoj po klicu se je usedla in poslala ponudbo.« Dejal je, da je bilo klicev ogromno, zato je na vprašanje, ali je Cornialijeva na sodišču lagala, odgovoril: »Ja, zlagala se je. Ker je bilo klicev samo v prvih osmih urah vsaj 50.«

O konkurenčni klavzuli izvedenec

Duhov pooblaščenec Danilo Grilj je Tomašića vprašal, ali je pred prihodom na sodišče skupaj z direktorjem obiskal pisarno odvetnika Dušana Korošca. Družina Korošec je namreč z družbo Alea inženiring 67-odstotna lastnica Term Dobrna, prav lastniki pa so zahtevali sprožitev postopkov zoper Duha zaradi opustitve dolžnega ravnanja in hude malomarnosti. Tomašić je dejal, da sploh ne ve, kje ima Korošec pisarno, a pri tem ni ostalo in kmalu sta se obe strani obtoževali vplivanja na svoje priče. In to ob tem, da Tomašić in Semeja danes delata skupaj in se vidita vsak dan na Dobrni.

Družba Duhu sicer očita, da je dal Cornialijevi skrajšan odpovedni rok, da ni imela konkurenčne klavzule in da ni poskrbel za podatke in telefonsko številko. Uporabo telefona, ki so ga pod imenom Terme Dobrna tržili na italijanskem trgu, mesec dni pa so ga istočasno tržile tudi Rimske terme, so namreč po navedbah direktorja Semeje plačevali prav na Dobrni. Upokojeni odvetnik Zvone Kolšek, ki je več let zastopal Terme Dobrna, je dejal, da nič od tega ni bilo spornega: »Cornialijeva je vse stike najprej prinesla v Laško in na Dobrno. Naša pisarna je zastopala več podjetij v turizmu, tudi Hit, a konkurenčne klavzule ni bilo nikjer. Ona tudi ne bi v to privolila. Ti, ki delajo v prodaji, zelo migrirajo. To je tako, kot da bi nogometašu rekel, da ne sme uporabiti znanja iz kluba, od koder je prišel.«

Najverjetneje bo prav o tem moral svoje mnenje povedati sodni izvedenec turistične stroke, ki bo še edini zaslišan v tem postopku. Kdaj, za zdaj še ni znano. Je pa sodnica Vlasta Pepelnjak Plut napovedala, da bo razsodila po temelju, to pomeni, da bo za zdaj odločila zgolj, ali Termam Dobrna pripada odškodnina ali ne, ne pa tudi njena višina.