Država brez žoge v Cetisu

Slovenski državni holding in Kapitalska družba poskušata prek sodišča priti v nadzorni svet podjetja.

Objavljeno
06. april 2017 13.51
Brane Piano
Brane Piano
Celje – Slovenski državni holding (SDH) in Kapitalska družba (Kad) po marčevski skupščini Cetisa na okrožnem sodišču v Celju zahtevata sodni odpoklic člana nadzornega sveta Cetisa Davorja Vlahka. Uprava podjetja na čelu z Romanom Žnidaričem temu ugovarja, sodišče pa o zadevi še ni odločilo.

SDH in Kad imata s skupaj nekaj več kot 15 odstotki delnic že več let težave z uveljavljanjem svojih lastniških interesov v Cetisu. Delniška družba, ki jo s skoraj 66 odstotki delnic obvladuje podjetje MSIN v posredni lasti Marka Moharja in Matjaža Satlerja, predsednik uprave v Cetisu pa je Roman Žnidarič, se je po Žnidaričevem prihodu vrnila na pota povečevanja prodaje zaščitenih tiskovin in dokumentov doma in v tujini ter tudi k dobičku. Tega je leta 2015 ob 32 milijonih evrov prihodkov ustvarila za pol milijona evrov.

Ob Žnidariču kot predsedniku sta člana Cetisove uprave še Urban Golob in Radenko Mijatović, sicer tudi predsednik Nogometne zveze Slovenije.

Ena zadnjih spornih potez je bila med lastniki, pri čemer so drugi delničarji glasovali enako kakor večinski lastnik MSIN, odigrana na skupščini 10. marca. Ob imenovanju Cetisovih nadzornikov za nov štiriletni mandat sta SDH in Kad neuspešno glasovala proti imenovanju Marka Moharja, Tine Bačič, Davorja Vlahka in Toneta Černiča kot članov, ki zastopajo interese delničarjev. Predlog SDH, da za nadzornico izvolijo Goranko Volf, od lani članico uprave Kada, pa so večinski delničarji zavrnili.

Uprava Cetisa je ta teden prek Ljubljanske borze obveščala, da je razlog predloga SDH in Kada za odpoklic Davorja Vlahka ta, da zaradi zaposlitve v MSIN naj ne bi izpolnjeval merila o neodvisnosti. Kako sta SDH in Kad to sodišču obrazložila, nam ni uspelo izvedeti. Nenazadnje to ni prepovedano in tudi Goranko Volf so v nadzorni svet predlagali kot članico uprave Kada. Za zdaj ostaja pri tem, da v šestčlanskem nadzornem svetu med štirimi predstavniki kapitala država nima svojega nadzornika.