Ljubljana, Rimske Toplice - Potem ko so iz koalicijskih vrst prišli signali, da bi bili pripravljeni odstopiti od zakonskega določila, da se po prenosu Kapitalske družbe (Kad) na Slovenski upravljavski holding zamenja Kadov nadzorni svet, se pojavljajo ugibanja, da bi vlada to lahko naredila še pred preoblikovanjem.
V petek je bil namreč objavljen nov datum skupščine Kada. Ta je bila sprva predvidena za danes, a ker vlada še ni odločala o sklepih skupščine, je bila preložena na prihodnji četrtek. To je sicer redna letna skupščina, na kateri bo država kot lastnik odločala o razrešnici upravi in o nadzornem svetu, ki se mu mandat sicer še ne izteka. Odpoklica nadzornega sveta ni na dnevnem redu. Po zakonu so v njem trije vladni kandidati, Roman Dobnikar, Branko Tomažič in Klemen Ferjančič, predstavnik sindikatov Ladislav Rožič in dva predstavnika upokojencev - Ana Bilbija in Aldo Ternovec. Kad trenutno vodita Bachtiar Djalil in Anja Strojin Štampar; prvemu se bo mandat iztekel konec leta 2014, članici uprave pa julija istega leta.
Dokapitalizacija Rimskih term
V povezavi s skupščino Kada se omenja tudi dokapitalizacija PDP. Gre za štiri milijone evrov, s katerimi naj bi nato PDP dokapitaliziral Rimske terme, ki potrebujejo svež denar. PDP je namreč že 14-odstotni lastnik term. Ideja naj bi zrasla na agenciji za upravljanje kapitalskih naložb (AUKN), kaj o tem menijo na ministrstvu za finance, pa v petek nismo dobili odgovora. Zadrega je v tem, da namerava vlada z zakonom o holdingu ukiniti PDP, kar pomeni, da bi Kad v tem primeru dokapitaliziral družbo tik pred ukinitvijo. Na PDP, ki jo s 1. septembrom zapušča direktor Matej Golob Matzele, možne dokapitalizacije Rimskih term niso hoteli komentirati.
Na AUKN so nam pojasnili, da širitev dnevnega reda skupščine Kada ni bila podana. Po zakonu naj bi bila podana sedem dni po sklicu. Glede morebitne menjave nazornega sveta Kada in dokapitalizacije PDP so nam na agenciji odgovorili: »AUKN še ni sprejela navodil za glasovanje na skupščini Kad, d. d., tako da v tem trenutku vaših vprašanj ne moremo komentirati.« Lahko torej razumemo, da čakajo na navodilo vlade. Znano je, da banke zahtevajo, naj pri sanaciji zdraviliške družbe sodeluje tudi država.
Več dolgov kot kapitala
Sodišče je za Rimske terme postopek prisilne poravnave začelo lani novembra, predsednica uprave Alenka Iskra pa je sredi avgusta sodišču poročala, da je družba prejšnji mesec poslovala »v okviru pričakovanj«. Julija so imeli 254.000 evrov prihodkov in 255.000 evrov izgube zaradi tega, ker so imeli 178.000 evrov stroškov, poravnali pa so za 146.000 obresti za posojila. Junija so imeli v termah 3775 nočitev, julija pa 4016. S tem je bilo sicer nočitev samo štiri odstotke več kot julija lani, vendar so prodajo drugih storitev v primerjavi z lanskim julijem prihodke povečali skoraj za tretjino.
Družba je zadolžena za več kot 22 milijonov evrov in ima še pet milijonov evrov kratkoročnih obveznosti, njen osnovni kapital pa znaša 22 milijonov evrov. Prisilni upravitelj Boris Dolamič, za katerega sodišče ni upoštevalo nasprotovanja NLB njegovemu imenovanju, zaradi različnih postopkovnih zapletov doslej še ni objavil končnega seznama terjatev do Rimskih term, je pa sredi julija sodišču poročal, da se z družbo in institucionalnimi lastniki ter bankami pogovarja o možnostih dokapitalizacije term. Spomnimo, da je uprava ob začetku prisilne poravnave za večino upnikov predlagala celotno poplačilo ob tem, da bi lastniki terme dokapitalizirali za najmanj 2,5 in največ štiri milijone evrov.