Finski sklad bo vztrajal pri nakupu Kovinoplastike Lož

Kljub napovedani izpodbojni tožbi malih delničarjev na sklep skupščine družbe pooblaščenke Kovinoplastike, vztrajajo.

Objavljeno
01. september 2016 14.03
KOVINOPLASTIKA
Ba. Pa., STA
Ba. Pa., STA
Lož − Finski sklad KJK bo, kljub temu da so mali delničarji družbe pooblaščenke Kovinoplastika Lož na ponedeljkovi skupščini napovedali izpodbojno tožbo na sklep o soglasju k prodaji 62-odstotnega deleža v Kovinoplastiki Lož, vztrajal pri nakupu, so povedali v pogovoru za današnjo izdajo časnika Finance.

»Gre za podjetje, ki ima dobro osnovo, ugled tudi v mednarodnem okolju, na lokalni ravni pa je zelo pomemben gospodarski dejavnik. Ukvarja se z dejavnostjo, ki je delno sorodna dejavnosti nekaterih naših družb, ki smo jih že kupili v Sloveniji. Tu mislim na Iskro ISD in Tomplast,« je razloge za nakup v pogovoru za Finance navedel vodja strateških naložb KJK v Sloveniji in na Hrvaškem Josip Vuko.

Ocenil je, da je bila družba zadnja leta zelo obremenjena z dolgovi, ki so ovirali njen razvoj. Družbo nameravajo razbremeniti dolgov in jo po potrebi spodbujati s kapitalskimi injekcijami. Povečati nameravajo obseg proizvodnje, razvijati nove izdelke.

»Če smo kupili Kovinoplastiko Lož, zato da jo bomo nekega dne tudi prodali, to pomeni, da bomo vanjo veliko vložili, jo razvijali, iskali sinergije in partnerstva v okolju, kjer smo navzoči, in naredili vse, da bo ta družba čez pet, sedem ali deset let veliko več vredna, kot je zdaj. In takrat ne bo več tarča mešetarjenj, ki ste jih imeli priložnost videti v zadnjih dneh,« je dejal.

Napovedana izpodbojna tožba

Skupščina družbe pooblaščenke Kovinoplastika Lož je v ponedeljek soglašala s prodajo 62-odstotnega deleža Fincem. Toda zgodba s tem še ni končana, saj je skupina malih delničarjev zoper tak sklep napovedala izpodbojno tožbo, je razvidno iz notarskega zapisnika skupščine, v torek objavljenega na Ajpesu.

Vuko je dejal, da so bili na skupščini pooblaščenke, kolikor so mu povedali, določeni proceduralni zapleti in težave z neustreznimi pooblastili, podrobneje pa ni želel komentirati, ker še ni prebral uradnega zapisnika skupščine. Prepričan je sicer, da je bilo vse tako, kot mora biti po zakonu in pravilih. »V zadnjih dneh je bilo veliko nenavadnega dogajanja v ozadju tega prodajnega procesa, a nas ni bilo v teh igricah,« je dejal.

Družba pooblaščenka Kovinoplastika Lož prodaja delnice Kovinoplastike, ker naj bi bila že nekaj let na meji bankrota. Njena največja upnika sta Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) in Kovinoplastika sama, ki je imela konec maja 634 zaposlenih.

Po prvotnem predlogu bi delničarji družbe pooblaščenke na skupščini odločali o soglasju k pogodbi o prodaji 1.755.507 delnic Kovinoplastike, ki sta jo družba in KJK Investicije 5 v lasti finsko-luksemburškega finančnega sklada KJK podpisala 27. julija.

Nekateri so temu nasprotovali in predlagali nadaljevanje pogajanj o prodaji največjega zaposlovalca v regiji družbi Plastoform iz Šmarjete.

Po dodatnem predlogu so tako imeli lastniki možnost glasovati proti predlogu prodaje KJK in o tem, naj se pogajanja o prodaji Kovinoplastike nadaljujejo s Plastoformom in drugimi, DUTB pa naj se predlaga podaljšanje roka za izpolnitev zavez za pol leta.

KJK dal najugodnejšo ponudbo

V družbi pooblaščenki so pred skupščino poudarjali, da so najugodnejšo ponudbo prejeli od KJK, ki da je v celoti transparentna.

Kovinoplastiko Lož v zadnjih letih pestijo številne težave, ki so posledica upada poslov v krizi, problemov z dolgovi, umika nemškega poslovnega partnerja, k finančnim težavam pa je svoje prispeval tudi propadli delavski prevzem.

Kovinoplastika Lož, ki je pred dnevi dobila novega predsednika uprave - to je po razrešitvi Petra Nelca postal Aleš Tišler -, zaposluje skoraj 700 ljudi, s čimer je še vedno največji zaposlovalec v Loški dolini. S tem tudi že nekaj let ohranjajo približno enako raven zaposlenih, potem ko je delo v jeseni 2012 izgubilo 130 ljudi.