Panasonic in Gorenje sta se po naših informacijah minuli mesec dogovorila o podrobnostih glede prenehanja sodelovanja na področju proizvodnje. Proizvodnja pralnih strojev in samostojnih hladilnikov za Panasonic je po trditvah Gorenja prinašala poldrugi odstotek celotnega prometa skupine. Ker so prihodki od prodaje lani znašali 1,258 milijarde evrov, bi lahko bil izpad prihodkov zaradi sprememb pri sodelovanju z Japonci torej več kot dvakrat višji od lanskega čistega dobička, ki je dosegel dobrih osem milijonov evrov. Ocene poznavalcev pa govorijo celo o izpadu, ki bi utegnil doseči kar desetino prihodkov skupine.
Po naših informacijah potekajo z Japonci le še pogovori, koliko časa bo Gorenje še zagotavljalo rezervne dele. V Gorenju na vprašanje ali prenehanje proizvodnje za Panasonic lahko prinese tudi odpuščanje, odgovarjajo, da za zdaj ne načrtujejo zmanjševanja števila zaposlenih. »Po poletnih mesecih, ko je potrošnja nizka, sledijo za nas najmočnejši meseci v letu. Prodaja se dobro odvija. Kot običajno, je torej v teh mesecih tudi proizvodnja, ki sledi naročilom, zelo visoka, zato so zdaj naše kapacitete najbolje izkoriščene,« so nam pojasnili. Na vprašanje, ali proizvajajo še za katere druge blagovne znamke, odgovarjajo pritrdilno, konkretnih imen pa ne razkrivajo.
Izpad prihodkov ni zanemarljiv
V Gorenju izpad prihodkov komentirajo z besedami, da »to ni zanemarljivo«. Izpad pa da poskušajo nadomeščati s prodajo pri drugih kupcih na vseh obstoječih in potencialnih novih trgih. Sodelovanje z japonskim partnerjem pri razvoju pralnih strojev se je sicer res končalo, še dodajajo v Velenju, vendar pa so rezultat skupnega dela Gorenjevih in Panasonicovih strokovnjakov poleg konkretnega izdelka tudi novo znanje in inovativni pristopi, ki so na področju raziskav in razvoja izjemno pomembni pri ustvarjanju prihodnjih izdelkov.
Informacija o tem, da so se dogovorili za prekinitev sodelovanja na področju proizvodnje, se zdi sicer presenetljiva zaradi izjav, ki sta jih obe strani dajali še konec lanskega leta. Novembra sta namreč poudarjali, da se poslovno sodelovanje med njima nadaljuje ne glede na to, da se Japonci po skrbnem pregledu Gorenja niso odločili za povečanje svojega lastniškega deleža.
Panasonic in Gorenje sta torej še pred slabim letom poudarjala, da Panasonicova odločitev ne bo vplivala na cilje, ki jih je Gorenje začrtalo v strateškem načrtu in da nadaljujeta poslovno sodelovanje. »Z Gorenjem sodelujemo štiri leta. Z namenom poglobitve sodelovanje smo letos izvedli skrbni pregled,« so Japonci pojasnjevali lani. Panasonic ima sicer v lasti nekaj več kot deset odstotkov Gorenja, po skrbnem pregledu pa so izjavili, da so prišli do sklepa, da povečanje lastniškega deleža ni v skladu z njihovo trenutno naložbeno strategijo.
Marsikateri delničar nezadovoljen
Ob koncu lanskega leta je imelo Gorenje več kot 13.000 delničarjev. Marsikateri med njimi je tudi nezadovoljen. Kot smo pisali, so tako delničarji Gorenja minuli mesec prejeli pismo Društva delničarjev GRVG, v katerem ta opozarja, da velenjska družba ne dosega zastavljenih finančnih ciljev in da porablja več kapitala, kakor ga ustvari. Skrbi jih, da lahko brez sprememb Gorenje doleti usoda Cimosa ali Mercatorja.
Gorenje je sicer ob objavi polletnih rezultatov zapisalo, da dosegajo vzpodbudne rasti prodaje. Rast je bila največja na trgih zunaj Evrope in je dosegla skoraj 30 odstotkov. V prvem polletju 2017 so povečali prodajo predvsem v Severni Ameriki, Avstraliji, na Bližnjem in Daljnem vzhodu, Kavkazu ter v Aziji, tako znižujejo odvisnost od evropskih trgov ter izboljšujejo strukturo prodaje. Ključni izzivi do konca leta ostajajo zagotavljanje načrtovane prodaje, stroškovna učinkovitost zaradi rastočih stroškov ključnih surovin in komponent, pritiski na stroške dela ter izboljšanje učinkovitosti upravljanja z zalogami, kar naj bi prineslo tudi ustrezno razdolžitev.
Sledi še umik iz lastništva?
Panasonic je sicer leta 2013 ob dokapitalizaciji Gorenja sklenil strateško partnerstvo, ki je zajemalo poslovno sodelovanje na področju prodaje, proizvodnje in razvoja. A kot pravijo naši viri, Gorenjevi razvojniki že nekaj časa ne delajo več na razvoju izdelkov za Panasonic. V Gorenju pojasnjujejo, da se bodo z Japonci skušali dogovoriti, da bi morda v prihodnje sodelovali na področju »nišnih vgradnih kuhalnih aparatov za njihove posebne potrebe«. Marsikateri sogovornik pa se zdaj sprašuje ali bo sledil še japonski odhod iz lastništva Gorenja.