Heineken dobil soglasje AVK za nakup Pivovarne Laško

Potrjena so ugibanja, da je slovenski varuh konkurence prevzem pogojeval z nekaj manjšimi korekturami.

Objavljeno
06. oktober 2015 18.09
Božena Križnik, gospodarstvo
Božena Križnik, gospodarstvo

Ljubljana – Slovenski varuh konkurence soglaša s koncentracijo Heinekena in Pivovarne Laško, so sporočili iz Agencija za varstvo konkurence, če bodo izvedeni določeni korektivni ukrepi.

Spomnimo: Nizozemski strateški investitor je po aprilskem podpisu kupoprodajne pogodbe koncentracijo priglasil pri Evropski komisiji. Ker pa je slovenski varuh konkurence presodil, da je to za konkurenco na slovenskem trgu prevelik in prepomemben posel, da bi o njem odločala EU, je sam prevzel to pristojnost, kot mu dopušča zakonodaja. To pa je pomenilo, da bodo o koncentraciji poleg slovenskega odločali nacionalni organi v vseh državah, kjer nastopajo v posel vključene družbe (Avstrija, Madžarska, Hrvaška, Srbija, BiH, Črna gora, Makedonija).

Večina nadzornikov konkurence je menda že odločila, a privolitev slovenskega varuha naj bi bila najbolj občutljiva, ker se na tem trgu zgodijo največje spremembe. Sredi poletja se je ugibalo, da bo Andrej Krašek preveril predvsem trg piva, skupno ponudbo koncentriranih podjetij, njihov tržni delež, ne bo pa se spuščal v presojo zatečenega stanja oziroma v koncentracijo, ki je Pivovarno Laško pripeljala do krepko prevladujočega tržnega deleža. Preučiti je moral vse tržne blagovne znamke, položaj konkurence, zvestobo potrošnikov, potencialne spremembe v distribuciji itn.

Poznavalci so že od začetka dokaj suvereno napovedovali, da za Heineken v postopkih presoje konkurence ne bi smelo biti kakih posebnih ovir, že zaradi dogajanja v preteklosti in obsežnih posledic prve pivovarske vojne na gospodarstvo na splošno (odprla je Pandorino skrinjico nacionalnega interesa), pa si varuh ni mogel privoščiti naglice ali površnosti.

Kot je potrdilo sporočilo, ki ga je na Seonetu objavila Pivovarna Laško, je varuh konkurence Heinekenu odobril nakup PivovarneLaško pogojno. Kot je bilo pričakovati, korekturni ukrepi niso tako zahtevni, da bi prevzemniku lahko povzročali posebne težave. Nanašajo se na uporabo hladilnih omar v gostinskih obratih v Sloveniji.

Po končni odločitvi vseh organov za nadzor tržne konkurence bo Heineken lahko zaključil posel, nato pa bo objavil prevzemno namero. Prodajalci iz konzorcija bodo dobili izplačano kupnino v skupni višini okoli 115 milijonov evrov za 51,11-odstotni delež ali po 25,56 evra za delnico. Vsaj toliko bo moral Heineken v zakonskih rokih ponuditi v javni ponudbi tudi preostalim delničarjem.