Zagreb − Dogovor, ki sta ga v ponedeljek na Otočcu ob Krki sklenila gospodarski minister Zdravko Počivalšek in hrvaški minister za državno premoženje Goran Marić, je potrdila tudi hrvaška vlada. S tem je razrešen zaplet oziroma ključni odložni pogoj za izpeljavo nakupa 92-odstotnega deleža Cimosa.
Na Hrvaškem odločitev vlade Andreja Plenkovića, ki je to točko dnevnega reda uvrstila kot deveto na današnji seji, v javnosti niso preveč razpihovali. So jo pa zato s precejšnjim zadovoljstvom sprejeli v Istri. Zgodba o Cimosu je bila namreč tudi del nedavne seje sabora, ko je poslanec istrske IDS in tudi predsednik te stranke Boris Miletić ministra Gorana Marića opozoril na (takrat še) »odprto vprašanje, imenovano Cimos«, nerazrešeno dve desetletji. Miletić je od pristojnih v hrvaški vladi zahteval, naj poskrbijo, da bi v »teh nemirnih in zapletenih časih našim ljudem zagotovili socialno varnost in eksistenco«. Dejal je še, kako si ne predstavlja, kaj bi se zgodilo, če bi Cimos šel v stečaj, saj bi, kot je dejal pred poslanci, v Buzetu in Roču (ter Labinu, kjer ima Cimos tudi svoj obrat) s stečajem ostalo brez dela 28 odstotkov vseh zaposlenih, kar bi bil hud ekonomski udarec za Istro.
Petnajst dni za plačilo sedmih milijonov evrov
Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) bo za terjatve do Cimosa v 15 dneh v hrvaški državni proračun plačala sedem milijonov evrov. Rok, do katerega na Hrvaškem pričakujejo denar, se bo iztekel 17. februarja.Predvideno je, da se bo družba TCH Cogeme, prek katere namerava Palladio Finanziaria izvesti nakup Cimosa, obvezala ohraniti proizvodnjo in sedanje število delovnih mest na Hrvaškem v prihodnjih dveh letih ter proizvodnjo v Labinu. Ko bo DUTB omenjeni znesek nakazala, bo hrvaška Agencija za zavarovanje depozitov in sanacijo bank (DAB) umaknila odškodninsko tožbo in druge tožbe, povezane s terjatvami do Cimosa.
Palladio in DUTB ne dajeta izjav
Iz Cimosa so sporočili, da potrditev dogovora s strani hrvaške vlade »omogoča nemoteno poslovanje skupine Cimos v vseh regijah in zaposlitev za približno 4000 delavcev.« Predstavniki Palladia Finanziaria v Sloveniji so se zavili v molk, dokler ne izvedejo vseh najnujnejših postopkov, saj se bojijo zapletov pri podrobnostih. Dokončno sklenitev in uveljavitev kupo-prodajne pogodbe med DUTB, SDH in Palladio Finanziaria bodo lahko uresničili sredi marca, smo lahko izvedeli pri dobro obveščenih virih. Med odložnimi pogoji je tudi obveznost kupca, da čim prej po sklenitvi pogodbe izvede 20 milijonov evrov vredno dokapitalizacijo.
Vprašanj v zvezi z nadaljnjimi postopki privatizacije Cimosa smo postavili DUTB, ki pa nanje ni odgovorila. Minister Zdravko Počivalšek je na sejmu Natour Alpe-Adria zagotovil, da je bila ponudba DUTB hrvaški strani povsem skladna s pravili in da so predvideli tudi vir oziroma način poplačila sedmih milijonov evrov hrvaški slabi banki.
O številu zaposlenih v Cimosu nočejo več niti neuradno govoriti. Delno zato, ker bi se skladno z dogovorom med slovenskimi lastniki, hrvaško slabo banko in vlado novi lastnik Palladio Finanzira moral obvezati, da na Hrvaškem ne bi smel več zmanjšati števila zaposlenih. Toda število delovnih mest je odvisno predvsem od sklepanja novih poslov. Leta 2018 pa že pričakujejo novo rast podjetja in obstaja tudi verjetnost, da bi morali že prihodnje leto iskati nove delavce.