Hrvaškemu Adrisu znova rdeča luč za naskok na Savo Re

Krepitvi Adrisa v Savi Re naj bi nasprotovali tako v vladi oziroma stranki SMC kot v SDH.

Objavljeno
22. avgust 2017 17.09
press*Vlahovic
Katja Svenšek
Katja Svenšek
Ljubljana - Agencija za zavarovalni nadzor (AZN) je po naših neuradnih informacijah znova zavrnila soglasje hrvaški družbi Adris za povečanje lastniškega deleža v slovenski Pozavarovalnici Sava tik pod prevzemni prag, ki znaša 33 odstotkov. S kakšnim razlogom naj bi zavrnili soglasje, nam danes ni uspelo izvedeti.

Petčlanski strokovni svet AZN, ki ga vodi direktor agencije Sergej Simoniti, je o soglasju Adrisu za povečanje deleža v Savi Re tokrat odločal že drugič.

Lani jeseni je Adrisu, ki je vlogo za povečanje deleža v Savi Re takrat oddal skupaj s svojo zavarovalnico Croatia Osiguranje, soglasje zavrnil, neuradno zaradi prevelike izpostavljenosti zavarovalnice do hrvaških državnih vrednostnih papirjev.

Slednje naj bi po mnenju AZN namreč predstavljalo preveliko tveganje in prav zaradi tega naj bi Adris tokrat vlogo oddal sam.

Pretehtal interes politike?

A Adrisu, ki je v večinski lasti Anteja Vlahovića, po naših informacijah kljub temu znova ni uspelo. Strokovni svet AZN poleg Simonitija sestavljajo še Primož Damjanovič iz Agencije za trg vrednostnih papirjev (ATVP), Andrej Zupančič iz AZN, Gorazd Čibej, prav tako zaposlen na AZN, hkrati kandidat za direktorja agencije in ustanovni član stranke SMC ter Florjan Lorger, nekdaj zaposlen v Zavarovalnici Maribor, sicer pa prav tako ustanovni član stranke SMC.

Ante Vlahović, večinski lastnik rovinjske Adris Grupe, je znova ostal pred vrati Save Re. Foto: arhiv podjetja

V največji koalicijski stranki nasprotovanja izdaji soglasja Adrisu za naskok na Savo Re naj nikoli ne bi skrivali, odločanje AZN v primeru Adrisa pa naj bi menda zanimalo tudi evropskega zavarovalniškega regulatorja EIOPA.

Država še brez vizije

Adris, ki je po prodaji deleža v Tvornici duhana Rovinj kapitalsko izredno močan, naj bi imel po dostopnih podatkih v lasti približno petinski delež Save Re, katere največja lastnica je država. Največji posamični, 25-odstotni delež Save Re ima v lasti SDH, skupaj z državnimi družbami in pokojninskimi skladi pa ima država v lasti okoli 40 odstotkov pozavarovalnice.

Državi vse do danes ni uspelo sprejeti jasne odločitve o načrtih s Savo Re, katere vodenje je nedavno prevzel Marko Jazbec, prej predsednik uprave SDH. Sava Re je v strategiji o upravljanju z državnim premoženjem še vedno opredeljena kot pomembna naložba, v kateri mora država ohraniti vsaj 25-odstotni delež, hkrati pa ne dopustiti, da kak drug lastnik ta delež preseže. Jasne odločitve, kaj s Savo Re, tako ni, interes za pozavarovalnico pa se medtem krepi.