Ljubljana - V podjetju RLS merilna tehnika se ukvarjajo z nišnim razvojem, izdelavo in trženjem magnetnih senzorjev, ki jih prodajajo po vsem svetu. Njihove izdelke najdemo v avtomobilih, na bencinskih črpalkah, v letalih, medicinski napravah ... Prihodnji teden bodo v Komendi odprli novo stavbo.
Direktor podjetja, elektroinženir Janez Novak, je merilno tehniko RLS (rotacijski in linearni senzorji) ustanovil leta 1989 in si počasi gradil trg. »Pridobljeno znanje sem hotel čim bolje unovčiti. To je bilo mogoče predvsem v tujini,« pripoveduje. Tako so na eni od sejemskih predstavitev srečali tudi partnerja, podjetje Renishaw, s katerim si delita vsak polovico lastništva. Partnerstvo jim je prineslo prodajno mrežo po svetu, ohranili so lastno blagovno znamko, s partnerjem pa sodelujejo tudi pri razvoju novih produktov za obe podjetji.
Sodelujejo z inštituti
RLS pri razvoju produktov intenzivno sodeluje s fakulteto za elektrotehniko v Ljubljani, laboratorji fakultete za strojništvo, z metalurškim inštitutom in seveda s svojim partnerjem. Zaposlenih imajo 67 ljudi, zadnje čase pa potrebujejo predvsem kadre z znanjem iz inženirske kakovosti. »Na podjetje ne gledam izključno kot na sredstvo za ustvarjanje dobička. Zelo so pomembne vrednote, ki jih upoštevamo pri razvoju zaposlenih in skupinskem delu, kar odločilno prispeva k uspehu podjetja,« pravi Novak.
Njihov največji trg so ZDA
Največji trg, na katerem delujejo, je ameriški, sledijo Kitajska, Izrael pa Evropa, predvsem Nemčija, in Rusija. V ZDA jim je uspelo predvsem z dobro organizirano prodajno mrežo, velikim lastnim angažmajem Novaka pa tudi zato, kot pojasnjuje direktor, ker so Američani zelo dojemljivi za novosti. V Evropi imajo več konkurence, saj čip, podoben njihovemu, ponujajo še štirje, prav tako je več lokalpatriotizma. »Od Nemcev raje kupujejo kot od drugih, zato je treba biti boljši in cenejši,« se pošali Novak. Velik potencial vidijo v Indiji, tudi v Evropi. Kar nekaj prodajo strankam v Singapur in na Japonsko, ki pa je poseben trg, kamor težko prodreš. Njihove čipe izdelujejo v Erfurtu, v Nemčiji, po njihovih načrtih. V končni izdelek jih vgrajujejo v kontroliranih prostorih doma ali na Daljnem vzhodu, kjer je to precej ceneje.
Ljubosumni Nemci
Med večjimi projekti je tudi dobava za podjetje BrightSource, veliko družbo za sončne elektrarne, ki z zrcali zbirajo svetlobo in jo usmerjajo v uparjalnik, ta pa nato deluje kot navadna elektrarna na paro. BrightSource v puščavi v Kaliforniji gradi veliko elektrarno, za katero RLS dobavlja senzorje, ki določajo lego motorjev, ki usmerjajo zrcala na uparjalnik.
Letos so končali razvoj novega jedra in zagnali nov projekt. »Tu so Nemci pokazali več interesa, čeprav jim ni všeč, da smo naredili nekaj, česar oni še niso. Bili smo tudi nominirani za nagrado hermes na sejmu v Hannovru,« razlaga Novak. Projekt, vreden 3,5 milijona evrov, je subvencionirala država, ki je primaknila 1,5 milijona. S tem so pokrili stroške razvojnih ur, patentov in nekaj opreme. Sicer pa ves razvoj financirajo sami. »Še kakšna tri, štiri leta bo trajalo, da bo projekt prerasel v večjo zgodbo, čeprav že delamo z evropskim Moogom, ki sodeluje pri novi različici airbusa,« pravi Novak. Čaka jih tudi intenzivno vlaganje v kakovost, da bodo zadostili vsem zahtevam pri varnostno kritičnih vgradnjah.h napravah ... Prihodnji teden bodo v Komendi odprli novo stavbo.