Ljubljana – ACH do konca leta oziroma v začetku januarja pričakuje veliko nezavezujočih ponudb za nakup Adrie Mobil. Interes za nakup je izrazilo več kot 20 potencialnih investitorjev, je dejal Marko Kryžanowski, nadzornik Adrie Mobil.
Zeleno luč k prodaji Adrie Mobil je prižgala skupščina ACH, s čimer se je še poglobil spor med Hermanom Rigelnikom in Sonjo Gole, generalno direktorico Adrie Mobil. Slednja je prodajni postopek, kot so ga predvideli v ACH, označila za neprimeren, saj ogroža realizacijo zastavljenih strateških ciljev in s tem interese družbe in njenih deležnikov.
Spomladi je Sonja Gole s švedsko družbo Kabe, partnerjem Adrie Mobil na skandinavskih trgih, dala ponudbo ostalim družbenikom za odkup deleža v Proteju, je spomnil Marko Kryžanowski, tudi 4,6-odstotni delničarja Proteja. »Večina jih je ocenila, da je ponudba netransparentna, da vsi deležniki niso enako obravnavani ter da niso jasne posledice prodaje za strateški razvoj celotne skupine ACH, torej tudi za hotele in avtomobilski posel,« je dejal Kryžanowski. Konec prejšnjega meseca je Goletova dala novo, višjo ponudbo za odkup preostalih deležev v Proteju, menda težko 130 milijonov evrov.
Zdi se, da je načrt Sonje Gole prevzeti ACH in v skupini obdržati Adrio Mobil, medtem ko so je večina lastnikov Proteja odločila za prodajo Adrie Mobil. Skupščina ACH se je namreč po besedah Kryžanowskega odločila za transparentno prodajo Adrie Mobil z javno prodajo, ki naj bi pokazala vrednost podjetja: »V javni prodaji bo lahko gospa Gole s svojim švedskim partnerjem eden od enakovrednih kupcev.«
Po besedah Kryžanowskega je zanimanje za nakup novomeškega proizvajalca počitniških prikolic in avtodomov zelo veliko, interes je izrazilo več kot 20 potencialnih investitorjev: »Lahko pričakujemo veliko nezavezujočih ponudb.«
Po pridobljenih nezavezujočih ponudbah bodo izbrani ponudniki lahko opravili skrbni pregled, temu sledijo zavezujoče ponudbe. Svetovalec ACH v tem postopku je družba VTB Capital, so pojasnili na ACH. V tem so dodali, da je prodajni postopek v začetni fazi preverjanja strateških možnosti za morebitno dezinvestiranje.
Avstrijska podružnica ruske VTB Bank ima tudi zastavno pravico na poslovnem deležu ACH v Adrii Mobil. ACH je namreč v začetku leta pri tej banki najel za 73,5 milijona evrov posojila, s katerim je poplačal finančne upnice. Ta zasuk v sanaciji holdinga se je zgodil, potem ko je Družba za upravljanje terjatev bank prodala svoje terjatve Bank of America Merrill Lynch, ta pa ruski investicijski skupini VR Capital.
Nova razmerja moči v nadzornem svetu
Rigelnik in Goletova sta največja družbenika Proteja, lastnika ACH. Rigelnikov tabor je močnejši, saj obvladuje dobrih 60 odstotkov glasov v ACH, novomeški tabor zaposlenih in nekdanjih zaposlenih v Adrii Mobil pa slabih 40 odstotkov. Rigelnik je ta teden še okrepil svoj vpliv v nadzornem svetu Adrie Mobil, saj je skupščina na to mesto izglasovala Marka Kryžanowskega, nekdanjega predsednika uprave Petrola. Kryžanowski je v nadzornem svetu zamenjal Braneta Kalpiča, ki je odstopil, ter se pridružil Rastu Oderlapu, sicer generalnemu direktorju ACH in predstavniku zaposlenih Janez Kastelcu.
Zaradi novih razmerij moči v nadzornem svetu se poraja vprašanje, ali bodo nadzorniki zamenjali Goletovo. Te točke v predlogu dnevnega reda prihodnje seje nadzornega sveta Adrie Mobil ni, so odgovorili v ACH. Kryžanowski pa je dejal, da zaenkrat o tem ni nihče govoril, odvisno pa je od prihodnjih dogajanj: »Adria Mobil dobro posluje, rezultati so dobri. Menedžment pa mora strmeti k temu, da se izpolnjuje, kar so sprejeli lastniki.«
Sonja Gole včeraj na naša vprašanja ni želela odgovarjati.
Kaj ostane ACH po Adrii Mobil?
Adria Mobil je najpomembnejša naložba skupine ACH, ki jo sestavljajo še trgovine z vozili Autocommerce Ljubljana in Beograd, Avto Triglav in AC-Mobil, ljubljanski Grand hoteli Union, IT družba Perftech in naložbeno podjetje AC-Holding Beograd.
ACH je pred dvema letoma s finančnimi upniki sklenil sporazum o finančnem prestrukturiranju, ki predvideva prodajo določenih strateških naložb. Zaveze so predvidevale prodajo dejavnosti informacijske tehnologije in telekomunikacij ter hotelirstva. ACH je doslej Telekomu Slovenije prodal Debitel, lani so prodali tudi Perftech Beograd. Prodali so tudi več nepremičnin, med drugim tudi poslovno stavbo v Ljubljani, ter delnice različnih družb.
Infografika: Delo
V ACH so prejšnji mesec potrdili, da je izraelska hotelirska skupina Fattal Hotel Management dala nezavezujočo ponudbo za Union Hotele. Čeprav so v ACH prejeli več zavezujočih ponudb za hotele, so pogodbo o ekskluzivnosti sklenili z Izraelci. Ti lahko opravijo skrbni pregled, ACH pa se v tem času ne bo pogajal z ostalimi kupci. To kaže, da so bile zavezujoče ponudbe prenizke za ACH. Zato se postavlja vprašanje, ali bodo vztrajali pri prodaji hotelov, če bodo prodali Adrio Mobil.
ACH je več zavezujočih ponudb prejel tudi za družbo Perftech. Dejavnost finančno naložbenje z AC-Holding Beograd je v zapiranju.