Iz Premogovnika Velenje: »Pustite nam, da se dogovorimo sami«

Rudarji spontano stavkajo že deset dni.

Objavljeno
09. julij 2014 23.17
suhadolnik stavka
Borut Tavčar, gospodarstvo
Borut Tavčar, gospodarstvo

Ljubljana – Premogovnik Velenje (PV) ima težave z likvidnostjo že nekaj mesecev, dogovor, sklenjen marca med HSE in sindikatom ter vodstvom PV, pa še ni izpolnjen. Odbor državnega zbora za infrastrukturo in prostor pričakuje konec stavke kmalu.

Rudarji Premogovnika Velenje spontano stavkajo že deset dni, odbor DZ za infrastrukturo in prostor je zato na predlog SD in PS o tem opravil nujno sejo. Srečko Meh je v imenu predlagatelja poudaril, da do zapletov v PV prihaja že dve leti, približno toliko časa, kolikor je generalni direktor HSE Blaž Košorok.

Tega je tudi obtožil, da s cenovno politiko postavlja hčere HSE, med katerimi je tudi PV, v tak položaj, kakršen se mu zahoče, ob tem pa ima vseskozi dobiček. Meh je zahteval odgovore, kaj bodo poslovodstva naredila za konec stavke. »HSE je krovna družba, ustanovljena za optimizacijo poslovanja družb v skupini, ustvarja pa le zmedo,« je dejal Meh.

Vsi razpravljavci so se strinjali, da rudarji za nastale težave niso krivi. Asmir Bečarević, predstavnik stavkajočih rudarjev, je politikom posredoval sporočilo kolegov, da naj nehajo napletati pravljice, ker se knapom mudi v jamo. »Za delo v plinu, prahu in prepihu 500 metrov pod zemljo zahtevamo le tisto, kar nam pripada, pošteno plačilo,« je dejal. »Reorganizacija je nujna, vendar ne zgolj v PV. Znižanje plač za 10 odstotkov tudi prinese le odstotek prihranka na ravni podjetja. Odstraniti je treba pijavke, ki so prisesane na PV,« je še povedal Bečarević.

Nujno finančno in poslovno prestrukturiranje PV

Predsednik uprave PV Ivan Pohorec je opozoril, da v isti sobi sedijo ljudje, ki so ga klicali, da mora nekaj plačati, ker je bilo tako dogovorjeno z nekdanjim vodstvom PV (Milanom Medvedom). »Tu so ljudje, ki so svoje otroke zaposlili v PV, ki so zagovarjali ceno 2,25 evra na gigadžul premoga, čeprav se je vedelo, da to ni dosegljivo niti tehnično niti varnostno. PV mora nujno v finančno in poslovno prestrukturiranje,« meni Pohorec.

Podprl ga je tudi prvi nadzornik PV Jože Kaligaro, ki je ocenil, da je vzdržnost projekta Teš 6 postavljena na napačnih temeljih, zato in zaradi drugih velikih napak v preteklosti pa so ljudje zdaj v stiski. »Banke so se začele oglašati, kar je skrajno resen signal, vendar so razmere ta hip še obvladljive. Ne potrebujemo nobene nove izjave, zdaj je treba ukrepati. Državne energetske strategije nimamo, imamo pa vsaj strateški načrt HSE, ki ni slab,« pravi Kaligaro.

Na oceno drugega predlagatelja seje Jožefa Kavtičnika, da je premog kot nafta in da mu ne morejo določati cene za toliko naprej, je generalni direktor HSE Blaž Košorok odgovoril, da so poslanci julija 2012 sprejeli zakon o poroštvu za projekt Teš 6, v katerem je cena premoga določena. Enako je v pogodbah z ministrstvi za finance ter infrastrukturo in prostor, EIB in EBRD.

Zato je Meha pozval, naj predlaga spremembo zakona. Za pol evra višja cena premoga bi pomenila 30 milijonov evrov višje stroške Teš. Ker pa so tako Košorok, kot direktor Teš Peter Dermol, Pohorec in Bečarević zagotovili, da za sprejem dogovora z rudarji ni več nepremostljivih ovir, so jih poslanci pozvali, naj do njega pride čimprej.