Domžale − Japonska multinacionalka Kansai Paint je z 31. marcem postala edini lastnik premazniške skupine Helios, so sporočili iz domžalske družbe. Dodali so, da bo pod okriljem strateškega lastnika Helios predstavljal evropsko središče inovacij, znanja in poslovnega razvoja ter s tem še dodatno utrdil svoj položaj v evropski industriji premazov.
Spomnimo: Kansai Paint je 6. decembra lani podpisal pogodbo o nakupu vseh delnic skupine Helios, za kar je odštel 572 milijonov evrov, vključno z dolgom skupine. Po pridobitvi soglasij regulatorjev za varstvo konkurence v vseh zadevnih državah in ob zadostitvi preostalih pogojev za dokončanje postopka je Kansai 31. marca z zaključkom transakcije tudi dejansko postal lastnik skupine Helios. Kot pravijo v družbi, Kansai Paint s tem pospešeno implementira svojo strategijo rasti, s katero namerava postati eden od treh največjih svetovnih proizvajalcev premazov.
Pričakujejo sinergije
»Helios ima že danes na evropskih trgih prodajno mrežo s številnimi uveljavljenimi blagovnimi znamkami. Ohranjamo močen položaj v segmentu industrijskih, avtoreparaturnih in dekorativnih premazov. Naš portfelj je podoben in v nekaterih primerih komplementaren tistemu, ki ga ima podjetje Kansai Paint.
Podjetje Kansai je zelo predano raziskavam in razvoju ter inovacijam, Helios pa ima tudi zelo učinkovito proizvodnjo in oddelek za raziskave in razvoj, z usposobljenimi ljudmi in napredno opremo. Zaradi vsega tega predstavlja Helios pravo izbiro, ki podjetju Kansai omogoča širitev in razvoj poslovanja v Evropi.
Pričakujemo številne sinergije na področju raziskav in razvoja, v proizvodnih sistemih in tehnologijah, podpornih sistemih, marketingu, nabavi in na drugih področjih. Helios bo obenem vpeljal nove proizvode, imel možnost izvoza na azijski in afriški trg ter možnost poslovanja z japonskimi kupci v Evropi,« je pri tem dejal David Kubala, eden od dveh generalnih direktorjev Skupine Helios.
Štirikratna kupnina
Helios je država skupaj z drugimi lastniki leta 2013 prodala avstrijskemu Ring International, ki je zanjo odštel 145 milijonov evrov. Tokratna kupnina je skoraj štirikrat višja, a kot so ob podpisu pogodbe poudarili prodajalci, ta kupnina vključuje tudi podjetja iz skupine Ring, ki so jih v zadnjih letih pridružili Heliosu, zato je ceni težko neposredno primerjati. Skupina Helios je lani ustvarila 370 milijonov evrov prihodkov, kar je malenkost manj kot leto prej. Kosmati denarni tok (EBITDA) pa so kljub temu še povišali na 58 milijonov evrov.
Skupina Helios trenutno zaposluje prek 2000 ljudi, od tega približno desetino raziskovalcev. Prvi sindikalist Heliosa Tomaž Kumer pravi, da vsebinskih pogovorov z novimi lastniki še niso imeli, vendar za zdaj ne pričakujejo, kakšnih večjih posegov v proces dala ali odpuščanj. Spomnimo, po lastniškem vstopu Avstrijcev je delo v Heliosu izgubilo okoli 70 ljudi, tik pred njihovim prihodom pa že približno 100.
Pred prevzemom Heliosa je Kansai že imel utrjen položaj v Aziji, Afriki in na Bližnjem vzhodu, v Evropi pa je bila njegova prisotnost zelo omejena. Prevzem Skupine Helios so izvedli z namenom, da bi razvili in razširili posel premazništva ter povečali svojo prisotnost v Evropi.